Tri roky, ktoré zmenili Slovensko. Od vraždy Jána a Martiny sa spustila lavína vyšetrovaní

Pri útoku v Nórsku zomrelo v júli 2011 77 ľudí.
Zdroj: TASR

V rukách polície končia ľudia z najvyšších mocenských poschodí.

Tri roky, ktoré zmenili Slovensko. Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice spôsobila zemetrasenie v politike, justícii, ale aj v polícii a na prokuratúre. Pre likvidáciu investigatívneho novinára síce súdne procesy stále prebiehajú, no orgány činné v trestnom konaní spustili sieť vyšetrovaní, ktoré rozpletajú zločiny s dosahom na najvyššie mocenské poschodia.

Takto pred vyše rokom sa začal najsledovanejší súdny proces za posledné roky. Na lavicu obžalovaných sa posadil Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Piaty obvinený Zoltán Andruskó, ktorý mal byť spojkou medzi objednávateľmi a vykonávateľmi, sa rozhodol spolupracovať s políciou. V samostatnom konaní mu súd vymeral 15-ročný trest.

Neskôr sa priznal aj strelec Miroslav Marček, ktorého najprv Špecializovaný trestný súd odsúdil na 23 rokov, no v decembri minulého roka Najvyšší súd tento verdikt sprísnil a pridal mu ešte ďalšie dva roky. Treba pripomenúť, že Marček má v tomto treste okrem vraždy Jána a Martiny zahrnutú aj vraždu podnikateľa Petra Molnára.

V každom prípade po verdikte so sprostredkovateľom vraždy Zoltánom Andruskóom je to už druhý právoplatný rozsudok.

Teraz je na ťahu Navyšší súd

O posledných troch obžalovaných - Kočnerovi, Zsuzsovej a Szabóovi - Špecializovaný trestný súd rozhodoval v septembri minulého roka. Aj keď Szabó, údajný komplic Marčeka, vinu odmieta, senát mu vymeral 25-ročný trest.

Údajnému objednávateľovi vraždy Kočnerovi a sprostredkovateľke Zsuszovej sa obžalobe podľa súdu nepodarilo dokázať vinu, a tak obaja obišli bez trestu. Ani jeden z rozsudkov však nie je právoplatný, o veci bude rozhodovať Najvyšší súd.

Presný termín pojednávania nateraz nie je známy. Kočner však zostáva vo väzbe, keďže si už odpykáva 19-ročný trest v kauze falšovania zmeniek. Zsuzsová je zasa za mrežami pre inú vraždu, ale aj pre objednávku vraždy advokáta Daniela Lipšica a dvoch prokurátorov.

Práve spomínaný Lipšic doteraz zastupoval na pojednávaniach Kuciakovcov. Začiatkom februára sa však stal šéfom špeciálnej prokuratúry, musel sa tak vzdať všetkých prípadov, v ktorých sa angažoval. Nahradil ho jeho kolega z advokátskej kancelárie Peter Kubina.


Dokument Ján a Martina - Vražda, ktorá zmenila Slovensko, si môžete pozrieť na VOYO.

Pozrite si chronológiu udalostí spojených s týmto prípadom

21. februára 2018 - V rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta boli zavraždení 27-ročný novinár Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová.

25. februára 2018 - Polícia našla mŕtve telá zavraždenej dvojice.

9. marca 2018 - Na zhromaždení s názvom Za slušné Slovensko sa zišli desaťtisíce ľudí. Spoločne žiadali dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu. Zhromaždenia pokračovali v Bratislave aj iných mestách Slovenska.

14. marca 2018 - Lídri vládnej koalície oznámili, že predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) je pripravený odstúpiť z funkcie.

15. marca 2018 - Robert Fico skončil vo funkcii premiéra. Abdikáciu podala aj vláda.

22. marca 2018 - Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú vládu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

16. apríla 2018 - Minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) oznámil rezignáciu po tom, ako sa mu nepodarilo odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara.

18. apríla 2018 - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár podpísal v Haagu s partnermi z Talianskej republiky a zástupcami Eurojustu a Europolu vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý bude pracovať na objasňovaní vraždy novinára a jeho snúbenice.

26. apríla 2018 - Novou ministerkou vnútra sa stala dovtedajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková.

29. mája 2018 - Polícia sa vrátila do rodinného domu Kuciaka a Kušnírovej vo Veľkej Mači, kde sa odohrala rekonštrukcia činu.

30. mája 2018 - Na post policajného prezidenta ministerka vnútra vymenovala Milana Lučanského. Od 1. júna nahradil Tibora Gašpara, ktorý skončil na čele polície k 31. máju.

27. septembra 2018 - Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry zadržala osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Medzi ôsmimi zadržanými boli aj Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó, ktorí boli neskôr obvinení.

28. septembra 2018 - Polícia obvinila tri osoby z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy a z ďalších trestných činov - Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Päť osôb po vypočutí prepustili.

28. septembra 2018 - V dome na Okružnej ulici na Leteckom poli v Komárne zadržalo policajné Lynx Commando 44-ročnú Alenu Zsuzsovú.

30. septembra 2018 - Všetci štyria obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej - Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová - išli do väzby. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.

1. októbra 2018 - Prokurátor oznámil, že objednávka vraždy novinára bola za sumu 50 000 eur a ďalších 20 000 eur bolo odpustenie dlhu. Objednávateľ teda zaplatil minimálne 70 000. Prokurátor potvrdil obvinenie voči štyrom osobám, Tomášovi Szabóovi, Miroslavovi Marčekovi, Zoltánovi Andruskóovi a Alene Zsuzsovej.

4. októbra 2018 - Minimálne dvaja z obvinených z vraždy, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó, mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho.

4. marca 2019 - Podnikateľa Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa prokurátora vražda súvisela s prácou novinára. V tom čase už bol vo väzbe pre kauzu zmeniek (od júna 2018).

28. mája 2019 - Polícia opätovne vykonala v obci Veľká Mača rekonštrukciu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

18. októbra 2019 - Zoltán Aandruskó, obvinený zo sprostredkovania Kuciakovej vraždy, uzavrel so špeciálnym prokurátorom dohodu o vine a treste. Dohoda sa týka iba prípadu Kuciaka, ďalej čelí obvineniam v príprave vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica a obvinený je aj z krátenia dane.

22. októbra 2019 - Prezident Policajného zboru Milan Lučanský rozpustil vyšetrovací tím z dôvodu, že bola podaná obžaloba.

30. decembra 2019 - Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku odsúdil Zoltána Andruskóa na trest 15 rokov odňatia slobody v strednom stupni stráženia za úkladnú vraždu Jána Kuciaka. Rozsudok je právoplatný vzhľadom na to, že Andruskó súhlasil s dohodou o vine a treste.

13. januára 2020 - Obžalovaný Miroslav Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Priznal sa aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.

3. februára 2020 - Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vylúčil prípad obžalovaného Miroslava Marčeka na samostatné konanie. Urobil tak pre urýchlenie konania vzhľadom na to, že sa priznal, že zastrelil Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára.

6. februára 2020 - Senát ŠTS odročil pojednávanie v kauze vraždy na marec. Pojednávať sa bude v termínoch 18. a 19. marca, 15., 16., 29. a 30. apríla.

6. apríl 2020 - Senát ŠTS odsúdil Miroslava Marčeka za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára na 23 rokov. Prokurátor sa odvolal, rozsudok tak nebol právoplatný.

3. september 2020 - Marian Kočner a Alena Zsusová sú podľa senátu Špecializovaného trestného súdu nevinní. Tomáša Szabóa odsúdili na 25 rokov. Ani jeden z rozsudkov nie je právoplatný, rozhodovať bude Najvyšší súd. Termín pojednávania ešte nie je známy.

2. december 2020 - Miroslav Marček dostal za vraždu novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest 25 rokov odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia. V Marčekovej neprítomnosti o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu, ktorý zrušil aprílový rozsudok Špecializovaného trestného súdu a 23-ročný trest.

21. február 2021 - Tretie výročie smrti Jána a Martiny.

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Allforjan

Dôležité udalosti