Potraviny, z ktorých sa extrémne priberá. Tieto radšej domov ani nekupujte

webtvnSulikKlokt_tvnoviny.mp4
Zdroj: shutterstoc.com/Ekaterina Markelova

Väčšinu z nich si viete doma pripraviť v zdravšej verzií.

Ľudia sú všežraví, a tak sa aj často správajú. Jedia jedno jedlo cez druhé a čudujú sa, ako je možné, že sa nezmestia do nohavíc a nemôžu zapnúť gombík na svetri. Zbytočne sa prejedajú a prijímajú veľa kalórií.

Je všeobecne známe, že existujú viac a menej kalorické potraviny, ľahšie a ťažšie stráviteľné s vysokým obsahom cukru, soli a tuku. Aj keď o mnohých, možno aj o všetkých, už viete, je dobré pripomenúť si ich a vytvoriť si určitý zoznam, čomu je dobré vyhnúť sa a ani to do svojej domácnosti nenakupovať, radí portál healthline.com.

Prečítajte si aj: Aký je život bez alkoholu? Prezradíme vám, ako by sa zmenilo vaše telo

Nápoje

Čistá voda, zelený a bylinkový čaj, citrónová voda a podobné ekvivalenty sú pre organizmus prospešné a nevyhnutné. Vyhýbať by ste sa však mali sladeným sódam a vodám, ktoré sú kalorickou bombou.

Majú veľmi dobrú sladkú chuť, čo už samo o sebe upozorňuje na ich vysoký obsah cukru a nedostatočné živiny. Vášmu telu dodávajú iba prázdne kalórie a škodia mu. Okrem rizika obezity vám hrozí aj cukrovka druhého typu, ochorenia srdca a aj rakovina.

Zdroj: Shutterstock / Yulia Grigoryeva

Káva sladená cukrom

Káva môže byť veľmi zdravým nápojom. O jej benefitoch sa viac dočítate tu. Avšak ak do nej pridáte cukor, čokoládu či sirup, jej zdravé účinky sa zminimalizujú a vznikne veľmi kalorický nápoj.

Rovnako ako sladené nápoje, aj tie kávové s vysokým obsahom cukru, môžu mať negatívne účinky na vaše zdravie aj postavu.

Zmrzlina

Väčšina komerčne vyrábaných zmrzlín je plná cukru a tuku. Keďže sa prevažne konzumuje ako dezert, dodáva zmrzlina vašej strave veľa zbytočných kalórií.

Neznamená to, že sa jej musíte vzdať. Je to výborná pochúťka, ktorá sa dá hlavne v lete len máloktorým jedlom nahradiť. A preto si môžete doma vyrobiť vlastnú zmrzlinu so žiadnym, prípadne menším množstvom a zdravším cukrom. Pozor si však musíte dať aj na objem porcií, menej je niekedy viac.

Prečítajte si aj: Ste po šaláte stále hladný? Poradíme vám, ako si ho máte správne nakombinovať

Pizza

S pizzou je to podobne ako so zmrzlinou. Komerčne pripravené pizze sú jedným z najobľúbenejších nezdravých jedál, najmä medzi mladými ľuďmi a deťmi. Pizza je totiž výborná, zahreje, môžete si ju vziať so sebou a vybrať si vždy z veľa možností. Majú však vysoký obsah tuku, soli a kalórií.

Nie každá pizza je však vyrobená rovnako. Zistite si, aké suroviny reštaurácia používa a či ide o poctivú výrobu, nie z rôznych konzervantov a polotovarov. Taktiež si môžete zvoliť celozrnné alebo pohánkové cesto. Pizzu si môžete pripraviť aj doma zo zdravých múk ako je cícerová, špaldová a pod. Budete mať prehľad aj o prísadách a ich zložení. Keď už sa aj chystáte zhrešiť, spravte to čo najšetrnejšie k vášmu telu.

Koláče

Donuty, šišky, cookiesky a podobné mňamky obsahujú vysoké množstvo cukru, múky a pridaných tukov. Niektoré môžu mať extrémne vysoký obsah kalórií, ich príjem by ste preto určite mali obmedziť. Nehovoriac o ich glazúrovanom prevedení. Ak sa ich predsa len rozhodnete zjesť, odkrojte si malý kúsok a zjedzte iba časť pre uspokojenie chute.

Zdroj: Shutterstock.com

Hranolky a zemiakové lupienky

Kto nemiluje hranolky a chipsy? Na svete je podobných osôb naozaj málo. Keďže sú smažené v oleji, dochucované hlavne soľou a podávané s kalorickými omáčkami, ich konzumáciu by ste mali znížiť na minimum.

Ak im neviete odolať, pripravte si ich doma v rúre alebo vyskúšajte ich zeleninovú verziu.

Arašidové maslo

Mierne množstvo arašidového masla môže byť zdravé. To platí najmä vtedy, ak sa vyrába iba zo zdravých prísad ako sú pražené a mleté ​​arašidy a je do nich pridané trochu soli. Konzumácia orechov a arašidov bola v skutočnosti už mnohokrát spojená so zníženou hmotnosťou a lepším zdravím.

Problém však nastáva vo forme spracovania. Komerčne pripravené arašidové maslo totiž často obsahuje pridaný cukor, rastlinné oleje a veľa soli. Tiež má mimoriadne vysoký obsah kalórií a niektorí ľudia sa nim ľahko prejedajú.

Arašidové maslo konzumujte radšej v malom množstve a kupujte v bio potravinách.

Prečítajte si aj: Silný vývar pre pohladenie tela i duše. Ktorej zelenine sa treba vyhnúť?

Mliečna čokoláda

Aj pri čokoláde ide o správny výber. Konzumácia tmavej čokolády má veľa výhod vrátane zlepšenia zdravia srdca a funkcií mozgu. Naopak, väčšina mliečnej a bielej čokolády obsahuje veľa cukru a tuku. Kúpte si teda takú, ktorá obsahu aspoň 60 percent kakaa a namiesto toho, aby ste ju zjedli na posedenie, si dajte dve-tri kocky.

Ovocné šťavy

Kvantita opäť nie je kvalita. Doma vyrobená ovocná šťava obsahuje veľa živín a je v primeranom množstve zdravá a pre telo prospešná. Zakúpené ovocné džúsy často obsahujú veľa cukru a sladidiel. Chýba im vláknina a ďalšie živiny, ktoré sa nachádzajú v celých plodoch.

Oveľa zdravšia a priaznivejšia voľba je aj tak konzumácia celého ovocia.

Polotovary

Výživová hodnota polotovarov sa len zďaleka podobá na hodnoty z domáceho jedla. Ak si nedokážete navariť doma, skúste si objednávať denné menu z reštaurácií, aspoň raz za čas. V prípade, že si to z finančných dôvodov nemôžete dovoliť, poctivo čítajte zloženia na potravinách a vyberajte si tie zdravšie a poctivejšie pripravené.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti