Máte pocit, že vám horí myseľ? Týmito spôsobmi ju účinne vyčistíte

Sklad, v ktorom našli mozzarellu v hodnote 95-tisíc eur.
Zdroj: ESB Professional/shutterstock.com

Pomôže vám cvičenie všímavosti, hudba, spánok, písanie a iné triky.

Váš mozog pracuje na plné obrátky. Neviete sa sústrediť, ste v strese a cítite úzkosť. Je to únavné a stopercentne potrebujete vypnúť a vyčistiť myseľ. Nahromadené myšlienky vás jednoducho dusia a nedoprajú vám oddych.

Práve preto potrebuje váš mozog určitý reštart, aby sa prečistil a doprial vám pokoj. Poradíme vám, ako to dosiahnuť.

Všímavosť

O mindfulness sme vám už písali. Ide o tréning, proces zlepšenia všímavosti a koncentrácie. Zostanete vďaka nemu v obraze a budete sa lepšie sústrediť na jednu vec. Ak sa to naučíte, postupne necháte zvyšné myšlienky v pozadí mysle. Stále tam samozrejme budú prítomné, len budú pokojnejšie odpočívať pod povrchom, vysvetľuje healthline.com.

Pomôcť vám môže meditácia, hlavne meditácia všímavosti. Zvýši vašu vnímavosť a zmierni stres, urobiť to môžete aj pomocou svojej mysle. Predstavte si, že umývate kúpeľňu. Nerozmýšľajte pritom nad varením, deťmi a čo je ešte potrebné spraviť. Všimnite si špongiu, ako vyzerá a pení, vôňu čističa a hladkú textúru vane. Snažte sa vnímať všetko navôkol. Otvorte svoju myseľ a nechajte jej zvedavosť.

Prečítajte si aj: Domáce chipsy sú naozaj na zjedenie. Pochutnajte si na vlastnej zeleninovej pochúťke

Ak sa vo vás objavia nejaké pocity či už hnev, radosť, smútok, porozmýšľajte, prečo nastali, čo im predchádzalo. Taktiež sa sústreďte na svoje dýchanie. V prípade, že sa zrýchli, spomaľte. Dýchajte systematicky, skúste na pár sekúnd zadržať dych a následne vydýchnuť. Zopakujte to desaťkrát.

Niekedy vaše myšlienky iba tak niekde zaletia, nevyčítajte si to, je to normálne. Jednoducho sa ich pokúste vrátiť späť k tomu, na čo ste mysleli a opäť sa sústrediť. Získanie tejto zručnosti môže chvíľu trvať, ale nakoniec si vaša myseľ zvykne zostať prítomná v danom okamihu.

Napíšte to

Už ste počuli o dospelom denníku? Možno to znie čudne, ale spísanie toho, čo sa deje a čo vás trápi, vám môže veľmi pomôcť. Ak ste mali denník ako dieťa už viete, že zapísané myšlienky sa ľahšie preskúmajú.

Schopnosť čítať svoje myšlienky potom, čo si ich zapíšete, dá priestor vyniknúť základným problémom a najdôležitejším veciam. Navyše si môžete zapísať aj vaše postrehy zo vzťahu. Keď ich dáte na papier, akoby ste sa utvrdili v ich prežívaní a dodáte im váhu. Viac sa o písaní denníka v dospelosti dočítate tu.

Zdroj: Shutterstock.com

Hudba

Hudba je úžasná, môžete ňou vyjadriť každý pocit, ktorý v sebe máte. Na výber máte od klasiky, cez jezz, pop, hip-hop, rock až po metal. Od zamilovaných piesní k životným drámam a problémom. Hudba vás môže upokojiť, ale aj rozčúliť a vyprovokovať. Je len na vás, akú si vyberiete a budete počúvať.

V tomto prípade odporúčame takú, ktorá vám pomôže zmierniť stres, zlepší náladu, koncentráciu a pamäť. Taktiež vás namotivuje, či už na prácu, učenie sa alebo oddych. Hudba vám dokonca môže vrátiť spomienky. Skúste teda počúvať hudbu čo najviac a prispôsobiť ju vždy svojim potrebám a pocitom.

Spánok

Hovorí sa, že spánok je liek na všetko. Minimálne vám dodá energiu a dostatočný spánok vás tiež ochráni pred psychickou únavou a emocionálnym utrpením. Nedostatočný alebo zlý spánok môže naopak narušiť vašu schopnosť riešiť problémy a rozhodovať sa.

Pocit nadmernej únavy môže tiež viesť k psychickému premáhaniu, čo sťažuje odpútanie sa od vašich neusporiadaných myšlienok a sústredenie sa na to, čo musíte urobiť. Ak chcete resetovať svoj mozog na optimálny denný výkon, snažte sa každú noc spať 7 až 9 hodín.

Prečítajte si aj: Zvyknete si zamraziť potraviny? Dajte si pozor, niektoré do mrazničky naozaj nepatria

Prechádzka

Pamätáte sa na scény z filmov, keď hlavný hrdina buchne dvermi a ide sa prejsť? Niečo na tom veru bude. Zmena prostredia a prechádzka po vonku ponúka dokonalú príležitosť na vyčistenie hlavy a opätovné zaostrenie mysle.

Zlepší sa vám tvorivosť, dostanete nové nápady a vaša kreativita bude opäť nakopnutá. Ak sa cítite zaseknuto a neviete sa pohnúť, prejdite sa a vnímajte okolie. Ľudí, vtáky, autá, všetko. Nikdy neviete, ktorý okamih vás môže nakopnúť a zmeniť vám tok myšlienok.

Niektorí k tomu volia aj beh. Ak ho nemáte radi, skúste cvičiť aspoň 20 až 30 minút denne. Okrem čistejšej mysle sa vám celkovo zlepší zdravie mozgu, zníži stres a zlepšíte si aj kondíciu.


Poriadok

Čistý priestor sa rovná čistá myseľ, neporiadok sa rovná chaosu v hlave. Asi tak nás to učili rodičia, keď nás chceli namotivovať k upratovaniu izby v detstve. Možno si to neuvedomujete, ale prostredie okolo vás má vplyv na vaše duševné zdravie. Keď sa váš mozog cíti rovnako neprehľadný ako je váš stôl, mohli by ste mať problém s koncentráciou a uchopením myšlienok, ktoré hľadáte. Výsledkom je nedostatočná produktivita.

Snažte sa preto pravidelne udržiavať poriadok vo svojom pracovnom priestore, aby ste posilnili vaše kognitívne funkcie a zlepšili pracovný tok.

Rozprávanie

Porozprávajte sa s partnerom, kamarátkou, kolegom alebo aj terapeutom o tom, čo vás trápi. Opíšte svoje city, ako trávite jednotlivé chvíle a hodiny počas dňa. Snažte sa vyrozprávať. Vyjadrenie nepríjemných pocitov nahlas často pomáha zmierniť napätie, ktoré vyvolajú vo vnútri.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti