Milionár Zoroslav Kollár chce na slobodu. Podal žiadosť o prepustenie z väzby

susss.mp4
Zdroj: TASR

Okrem neho by mal sudca Špecializovaného trestného súdu rozhodovať aj o bývalej podpredsedníčke NS SR Jarmile Urbancovej.

Zoroslav Kollár je vo väzbe viac ako tri mesiace. Nedávno si mal podať žiadosť o prepustenie. Televízii Markíza to potvrdili dva nezávislé zdroje blízke vyšetrovaniu. Oslovili sme aj jeho advokátov. Martin Berec po dohode s klientom nechcel tieto zistenia komentovať.

Konkurzný právnik je obvinený zo zasahovania do nezávislosti súdu. Policajti NAKA ho zadržali pri vlaňajšej akcii Víchrica spolu s ďalšími. Koncom októbra ho poslal sudca do väzby v Banskej Bystrici.

Žiadosť o prepustenie z väzby si podala aj bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová. Potvrdil nám to jej advokát Peter Erdős.

Jarmilu Urbancovú obvinili najskôr z podplácania po akcii Búrka. Stalo sa to ešte v marci minulého roka. V októbri jej však pribudlo ďalšie stíhanie  - pre prijímanie úplatku a sudca ju taktiež poslal do väzby. Je v Leopoldove.

O oboch žiadostiach by mal Špecializovaný trestný súd rozhodovať koncom týždňa.

Zdroj: TASR

Korupcia v justícii

Nitrianski vyšetrovatelia NAKA zadržali v marci minulého roka množstvo sudcov aj advokátov. Predchádzalo tomu odobratie mobilov či počítačov ešte pol roka predtým. Kľúčovým svedkom je dnes už bývalý sudca Vladimír Sklenka.

Ten sa priznal k vlastnej trestnej činnosti, ako bral úplatky za rozhodovanie v prospech jednej strany či ovplyvňoval kolegov. Rozrozprával sa ale aj o ďalších.

Vo väzbe tak skončila bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za stranu Smer-SD Monika Jankovská či exsudca Krajského súdu Richard Molnár. No a z podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu obvinili aj Mariana Kočnera.

Po Búrke prišla Víchrica

V októbri 2020 udreli policajti znova. Zadržali Zoroslava Kollára, Dávida Lindtnera či Jarmilu Urbancovú. Poslední dvaja boli stíhaní aj v predchádzajúcej akcii.

Okrem Vladimíra Sklenku však začala sčasti s vyšetrovateľmi spolupracovať aj Monika Jankovská. Svoju trestnú činnosť opísala podľa jej advokáta tak, ako si ju pamätala a ako ju ona prežívala.

Priznala kontakty s Marianom Kočnerom, hoci predtým to kategoricky odmietala. Popiera však, že by za vybavovanie či ovplyvňovanie sudcov vzala nejaký úplatok.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Víchrica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.