Chcete znížiť tlak a napätie? Takto zachránite svoju krčnú chrbticu a ramená

Môže to viesť až k chronickým bolestiam a iným zdravotným problémom.

Trápi vás krčná chrbtica a bolesť v ramenách, cítite tam tlak a napätie? Okrem nesprávneho sedenia a práce vám to môže spôsobiť aj stres a napätie spojené s úzkosťou. Môže to viesť až k chronickým bolestiam a iným zdravotným problémom.

Výhodou je, že ak to nezanedbáte, pomôže vám aj strečing, joga, meditácia a ďalšie metódy zvládania stresu.

Ako sa zo stresu a úzkosti stane problém s krčnou chrbticou?

Keď zažijete stresujúcu udalosť alebo záchvat úzkosti, vaše svaly sa stiahnu, niekedy až prisilno. Je to ich automatická reakcia. Telo sa tak pripravuje na to, že bude čeliť fyzickej hrozbe. Svalové napätie je často sprevádzané zrýchleným tlkotom srdca a dychu, studenou pokožkou a spotením.

Aj keď žiadna fyzický hrozba naozaj neprichádza, telo reaguje na stres rovnako aj pri dopravnej zápche, napätiu v práci či sledovaniu aktuálnych správ. Podľa Americkej psychologickej asociácie sa svaly a ďalšie orgány môžu znova uvoľniť až po pominutí hrozby. Podľa asociácie môže pretrvávajúce svalové napätie na krku a ramenách viesť k vážnejším problémom, ako sú bolesti chrbta a ramien, bolesti tela, migréna a bolesti hlavy.

Prečítajte si aj: Popoludňajší spánok: Môže vám pomôcť alebo skôr uškodiť?

Čo môžete urobiť na zmiernenie bolesti?

Predchádzať tomuto napätiu nie je ľahké, najmä v dnešnom rušnom svete. Existujú však techniky a cviky, ktoré môžu príznaky zmierniť. Mnohé vychádzajú z jogy, ktorá je na zmiernenie bolestia naťahovanie svalov ideálna, uvádza healthline.com.

Uvoľnenie krku

Krk sa dá uvoľniť opäť veľmi jemným pohybom. Na začiatok sa taktiež vystrite, ruky majte voľne pustené popri telu. Sklopte hlavu a položte bradu na hruď, následne ju jemne zakloňte smerom k pravej strane a počkajte 30 sekúnd. Mali by ste cítiť naťahovanie v ľavej časti krku. Vráťte hlavu späť do stredu a zopakujte, potom zmeňte strany a každú opakujte tri až päťkrát.


Natiahnutie krku

Možno si budete pripadať ako kedysi na telesnej výchove v škole, ale naťahovanie krku je veľmi prospešné, zmierňuje napätie a zlepšuje rozsah pohybu krku.

Ide o jednoduchý cvik. Postavte sa, vystrite ramená a hľaďte pred seba. Ľavou rukou si pomaly tlačte na pravú stranu hlavy a ťahajte ju doľava, kým nepocítite tlak/natiahnutie na pravej strane krku. Vydržte 20 až 30 sekúnd a vráťte sa do vzpriamenej polohy. To isté urobte s druhou stranou a zopakujte to 2 až 3 krát z každej strany.


Pozícia dieťaťa

Pozícia dieťaťa je veľmi populárna pozícia v joge. Zmierni vašu bolesť a natiahnite si pri nej celý chrbát.

Na začiatok si kľaknite na kolená, predkloňte sa a položte dlane na zem a vyrovnajte chrbát, nech nie je prehnutý. Medzi zemou, rukami, bruchom a nohami vznikne akoby štvorec. Postupne začnite klesať, až si na nohy sadnete, ruky však zostanú na zemi a ťahajte ich akoby dopredu, vdržte minútu až minútu a pol. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte dva až trikrát.


Póza mačka-krava

Zostaňte ešte na štyroch. Uistite sa že máte rovný chrbát, to bude vaša východisková poloha. Zaprite sa špičkami/prstami o zem.

S nádychom prehnite brucho smerom k zemi a zdvihnite bradu a hrudník, pozerajte hore na strop. Otvorte hrudník a ramená a vydržte niekoľko sekúnd. Vydýchnite a presuňte sa druhej pózy, v ktorej si chrbát úplne zaguľatíte smerom k stropu. Pozeráte sa tentokrát smerom dole a tiež vydržte niekoľko sekúnd. Zopakujte desať až dvanásťkrát.

Zdroj: shutterstoc.com/TinnaPong

Navlečenie ihly

Opäť nejde o náročný úkon. Východisková poloha je opäť na štyri. Zdvihnite pravú ruku, podsuňte pod ľavú a o vystretú sa oprite na zemi, pri tomto pohybe sa hýbu aj boky. Následne zdvihnite ľavú ruku a vystrite k stropu, vydržte 20 sekúnd. Vráťte sa do východiskovej pozície a zopakujte s ľavou stranou.

Prečítajte si aj: Máte pocit, že vám horí myseľ? Týmito spôsobmi ju účinne vyčistíte

Iné zmiernenie bolesti

Ak ste už niekedy navštívili masáž, tak viete, že aj masáž je veľmi účinná a uvoľňujúca. Aj keď sa teraz nedá nikde ísť, niekoľko minút denne si môžete aj samy pomasírovať boľavé miesta. Veľmi účinné sú aj teplé obklady či horúci kúpeľ s kvapkami uvoľňujúceho oleja.

V práci neseďte osem hodín v kuse, ale sem-tam sa prejdite. Taktiež si nadstavte obrazovku na úroveň očí.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti