Maturantom, ktorí sa nevrátili do školy a učia sa doma, hrozia komisionálne skúšky

Niektorým učitelia im vôbec neposielajú úlohy, vraj majú prísť do školy.

Maturantom hrozia komisionálne skúšky. Tí, čo sa rozhodli nenastúpiť do otvorenej školy, majú teraz problém. Učitelia im neposielajú úlohy, a tak nevedia, čo sa majú učiť. Sú braní, ako keby boli chorí a počítajú sa im vymeškané hodiny. Aj napriek tomu, že nástup do školy je dobrovoľný.

Vyspovedali sme maturantku, ktorá rozhodla po otvorení školy učiť sa naďalej z domu. Učitelia jej však neposielajú žiadne zadania ani úlohy. Dokonca jej hrozia komisionálne skúšky.

„Škola sa vyjadrila tak, že ak si zvolíme dištančnú výučbu, ktorú vlastne nebudeme mať, tak po 15 dňoch vymeškania môžeme byť komisionálne preskúšaní. Keď neprídeme na prezenčné vyučovanie, tak dištančné vyučovanie nebudeme mať, my, čo zostaneme doma. Učitelia nie sú povinní posielať žiadne úlohy alebo zadania, lebo našou povinnosťou je ísť na prezenčné vyučovanie,“ hovorí budúca maturantka.

Našli sme aj ďalšieho maturanta, ktorému hrozí nepripustenie k skúške dospelosti. Nestíha odovzdať svoju maturitnú prácu. „Časovo by sa to dalo za normálnych okolností stihnúť, ale takto nie. Ja napríklad na súčiastky na svoju maturitnú prácu čakám už tretí týždeň. Veľa učiteľov mi aj povedalo, že ma nepripustia k maturite, lebo nestíham, že som neodovzdal nejaké zadania,“ konštatuje.

Študentov, ktorým sa školy vyhrážajú komisionálnymi skúškami alebo nepripustením k maturite, je viac. „Je to chaotické. Tento návrat do škôl bol až katastrofálny. Ozvali sa stovky študentov. Bolo to z viacerých škôl. Môžem povedať, že aspoň z tridsiatich škôl. Boli to školy aj na východe, aj na západe. Po celom Slovensku je takýto problém,“ tvrdí Agáta Čechová z Maturanti 2021.

Rozhodnutie je na škole

Na komisionálne skúšky má podľa ministerstva škola právo. V stanovisku nám rezort odpovedal, že je to na individuálnom posúdení školy, ktorú žiak absolvuje.

„Každý učiteľ musí využiť veľký pedagogický takt, aby zachoval aj svoju dôstojnosť, aj dôstojnosť žiakov. Aby sa tešili do školy, aby chceli preukázať svoje vedomosti a zručnosti. Žiadne vyhrážky nepomôžu,“ tvrdí riaditeľ SPŠ strojníckej Felix Dömény.

Maturanti majú zatiaľ isté len to, že ich v máji čaká ústna skúška. O tom, či budú písať aj sloh, sa má rozhodnúť do konca mesiaca.

Téme sa venovala reportérka Monika Grznárová.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti