Brhel presviedčal sudkyňu, že zarába 2 500 eur mesačne, na syna previedol milióny

Tínedžer sa prebudil z kómy po 11-stich mesiacoch. O pandémii nemá ani tušenia
Zdroj: TASR

Poznáme dôvody, prečo je oligarcha vo väzbe.

Pred zadržaním presúval milióny a mohol si zmeniť občianstvo. Špecializovaný súd vysvetľuje, prečo zobral oligarchu Jozefa Brhela do väzby. Ten je obvinený ako hlava organizovanej skupiny, ktorá mala manipulovať tendre na finančnej správe.

Policajnej akcii Mýtnik sa Jozef Brhel vyhol, po pár dňoch sa však z Kanárskych ostrovov vrátil a prišiel sa na políciu prihlásiť sám.

Tento ťah však na sudkyňu zrejme nezabral, Brhela, označovaného za mecenáša Smeru, poslala do väzby aj z dôvodu, aby nemohol ujsť. A tiež aby neovplyvňoval svedkov. „Ja som stratil ilúzie o právnom štáte týmto rozhodnutím,“ komentoval Brhelov advokát Ľudovít Štanglovič.

No sudkyňa svoje rozhodnutie opierala najmä o veľký majetok rodiny obvineného i veľkú hotovosť. „Čoho dôkazom je prevod sumy 3,7 mil. eur na účet syna obvineného,“ konštatovala sudkyňa.

Syn dostal na účet milióny

Brhel mal podľa uznesenia previesť milióny 18. januára, pričom jeho syn len tri dni pred akciou Mýtnik potom presunul sumu na ďalší účet. Peniaze od otca mal dostať darovacou zmluvou. Sudkyňa poslala oligarchu do väzby pre možný útek aj preto, že sa často zdržiava v zahraničí a vzhľadom na veľký majetok tam môže mať podmienky na úkryt.

„Vlastníctvo nehnuteľnosti tak môže poskytnúť základ nielen na trvalé usadenie v inom štáte, ale i základ pre zmenu občianstva, čo by nezvratne mohlo ovplyvniť existenciu podmienok na vydanie obvineného na trestné stíhanie v prípade dožiadania štátu, v ktorom by sa obvinený usadil,“ vyhlásila sudkyňa.


Brhelovi hrozí 15-ročný trest a podľa súdu táto hrozba v kombinácii s jeho pokročilým vekom, obavy z možného úteku len umocňuje. Stíhajú ho z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a z prijímania úplatku v súvislosti s IT tendrami u daniarov, Brhel však obvinenia odmieta. „Klient poprel akýkoľvek účel na týchto skutkoch,“ vyhlásil Štanglovič.

Zaujímavosťou je, že Jozef Brhel, ktorý vlani figuroval v rebríčku najbohatších Slovákov magazínu Forbes na 18. mieste s majetkom 200 miliónov eur, pred súdom vyhlásil, že aktuálne pre svoj zlý zdravotný stav je už len zamestnancom jednej zo spoločností a dostáva mesačný plat okolo 2 000 až 2 500 eur.

Téme sa venuje reportér René Medzihradský.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza Mýtnik

Dôležité udalosti