Ako si nezničiť zrak? Toto by ste mali robiť, keď trávite veľa času pri obrazovke

Ľudské oko je stavané tak, aby sa pozeralo aj do diaľky, nie iba osem hodín na blízku obrazovku.

Televízor, display mobilu ale aj monitor počítača či obrazovka tabletu. Nielen dospelí, ale aj deti hľadia niekoľko hodín denne na tieto produkty. Homeoffice a dištančné vzdelávanie tak nemusia byť bezpečné, ohrozujú totiž trvalé poškodenie zraku a hrozí im krátkozrakosť.

Žijeme v dobe obrazoviek. Ako to čo najlepšie zvládnuť nám v Teleráne prezradil očný chirurg Pavol Veselý.

Ako to s tým zrakom je

„Zvýšená frekvencia hľadenia do monitorov spôsobuje poškodenie zraku. Nie však v zmysle, že by sme o zrak prišli, ale dôjde k jeho zhoršeniu. Respektíve vznikne závislosť na dioptrickej pomôcke," hneď v úvode hovorí Veselý. Dôjde k počítačovej krátkozrakosti.

Vplyv na to majú hlavne dva faktory. Stabilný, častý a nepretržitý pohľad na krátku vzdialenosť a žiarenie. Prvý faktor ovplyvňuje mladú populáciu a druhý prevažne ľudí po 45. roku, ktorých trápi syndróm suchého oka. Existuje ešte tretí faktor, často diskutované modré svetlo, ktoré je podľa niektorých viac prospešné ako škodlivé.

Prečítajte si aj: Chcete znížiť tlak a napätie? Takto zachránite svoju krčnú chrbticu a ramená

Ako tomu predchádzať

Ľudské oko je stavané tak, aby sa pozeralo do diaľky (hľadanie potravy v prírode, pozeranie okolo seba a pod.). V dnešnej dobe sa ten stav akoby otočil, hlavne u detí a dospelých do 26 rokov, ktorí hľadia hlavne do blízka, do dvoch metrov, keďže taký je rozsah svetu okolo nich v interiéri.

„Dá sa povedať, že sa pozeranie v hľadení na blízko zasekne, hlavne pri pohľade na tablet. Aj relax sa preniesol do oddychu pri televízore či online hre. Pohľad do blízka tak nie je kompenzovaný," vysvetľuje chirurg. Podľa istej štúdie by tak deti mali ísť von každý deň na dve až tri hodiny, aby mohli ich oči oddychovať hľadením, ostrením do diaľky. Pokojne môžu hrať skupinové hry, naháňať sa alebo sa iba prechádzať.

V prípade, že máte osemhodinovú pracovnú dobu alebo online vyučovanie, po hodine sa vždy postavte a chvíľu hľaďte von z okna, aby ste svoj zrak takto trénovali a kompenzovali mu to.

Vychádzka do prírody či krátky relax nepomôže iba očiam, ale aj telu. Samozrejme, krátkozrakosť môže mať dieťa a dospelý človek aj z iných dôvodov. Zohráva tam úlohu aj zdravotná predispozícia. Napriek tomu, že je to v dnešnej dobe nevyhnutné, je potrebné týmto spôsobom hľadenia do zariadení venovať čo najmenej času.

Viac sa dozviete z nasledujúceho rozhovoru.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti