Ľadové kráľovstvo definitívne končí. Okrem lockdownu tomu pomohla aj prepadnutá strecha

Nadšenci sa nevzdávajú, na leto chystajú novú atrakciu.

Osud im zatĺkol posledný klinec do pomyselnej rakvy. Kým pred pár dňami dúfali, že ešte príde možnosť novú turistickú atrakciu v Hrabovskej doline pri Ružomberku otvoriť pre verejnosť, dnes už je všetko inak. Najväčšie ľadové kráľovstvo v strednej Európe za štvrť milióna eur dostalo ranu, z ktorej sa už nespamätá.


Dva roky príprav, tri mesiace stavby areálu, 150 ton ľadu a 3 360 hodín práce 21 umeleckých rezbárov. Vzniklo vyše 30 sôch, najdlhšia ľadová šmykľavka v strednej Európe, klzisko, labyrint či ruské koleso. Otvoriť chceli pred Vianocami.

Ako nám povedal pred týždňom predseda Občianskeho združenie Hrabovská dolina Štefan Červeň, už v roku 2019 museli mať záväzne podpísané objednávky a kúpený ľad. Dianie okolo pandémie neignorovali. Rozhodnutie, že idú do toho, muselo padnúť ešte minulé leto.

Zaplatili už aj 40 až 50 percent investícií, pretože sa nedali posunúť o rok. Približne do konca mája chceli dať prácu 35 ľuďom. No presne v deň, keď mali otvoriť, prišiel lockdown. A tak čakali a strata každým dňom rástla. „Reálne náklady denné na prevádzku tohto areálu sú 1 200 eur,“ konštatoval manažér Ľadového kráľovstva Marek Zelnický.

Na všetko sa skladalo miestne združenie podnikateľov v cestovnom ruchu. Kompenzácie nedostali, ako nová prevádzka prepadli cez sito štátnej pomoci. „Treba hľadať riešenia. Vo všeobecnosti sú kompenzácie veľmi nízke na to, že cestovný ruch nemá žiadne tržby. A ešte sú tu aj takéto problémy, ako je Hrabovská dolina,“ povedala pred týždňom manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová.

Zdroj: TV Markíza

Stačil by mesiac mierne obmedzenej prevádzky. No aj posledná nádej zhasla, keď technická chyba spôsobila postupné zrútenie strechy haly s ľadovými sochami. „Tým pádom sa poškodila klimatizácia, prestali sme chladiť a sochy sú už v podstate zničené,“ tvrdil Červeň.

Znášajúc ďalšie náklady, to, čo z atrakcie zostalo, sprístupnili zadarmo verejnosti. Klzisko ešte na čas prežije stúpajúce teploty. „Areál je už zrušený, prevádzka je odhlásená, takže ľudia sú už v prírode, sú v extraviláne obce,“ doplnil Červeň.

Napriek neuveriteľnej smole to ešte nevzdali. Na leto by chceli pripraviť novú atrakciu, vyrovnať štvrťmiliónovú stratu a na zimu postaviť nové ľadové kráľovstvo.

Téme sa venuje reportér Mário Kermiet.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

RUŽOMBEROK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ružomberok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.