Keď prišla NAKA po Gašpara, bol zbalený. O zadržaní ho mal údajne informovať Kaliňák

Inšpekčná služba tvrdí, že sa týmito podozreniami zaoberá.

Policajný exprezident Tibor Gašpar mal vedieť, že ho prídu zadržať. Dokonca mal dopredu zbalené veci. Vyplýva to zo súdneho uznesenia o väzbe. Údajne ho pred policajnou akciou NAKA varoval bývalý minister vnútra. Inšpekčná služba tvrdí, že sa týmito podozreniami zaoberá.

Po tom, čo bývalého policajného šéfa zadržali v rámci akcie Očistec, sedí už vyše tri mesiace za mrežami. Minulý týždeň súd rozhodoval o jeho žiadosti na zmiernenie väzby, Gašpar chcel vypustiť kolúzne dôvody. Súd to však odmietol.

V uznesení Špecializovaného trestného súdu, ktorý má redakcia TV Markíza v anonymizovanej podobe k dispozícii, sudca spomína aj to, že Gašpar, aj keď už bol na policajnom dôchodku, mal mať informácie, čo voči nemu polícia chystá.

„Pričom odmietol prezradiť bližšiu identitu osôb, ktoré mu tieto informácie poskytovali. Uviedol len, že tieto informácie má od ‚bývalých kolegov‘, t. j. členov Policajného zboru. Varoval ho aj bývalý minister vnútra,“ píše sa v dokumente.

O tom, že policajný exprezident mohol niečo vedieť dopredu, zrejme svedčí aj to, že deň pred raziou sa z ničoho nič objavil na špeciálnej prokuratúre, kde podal trestné oznámenie na Bernarda Slobodníka, ktorý ako svedok vypovedal aj proti nemu. Gašpar pred časom tvrdil, že má informácie o pripravovanej kriminalizácii jeho osoby.


Gašpar mal dokonca podľa uznesenia očakávať kukláčov u seba doma natoľko, že sa na to dopredu aj pripravil. „Očakávaniu zadržania nasvedčuje o. i. aj dôkladná pripravenosť osobných vecí zo strany obvineného pri jeho zadržaní,“ konštatuje sudca v uznesení.

Chceli sme osloviť exministra vnútra Roberta Kaliňáka, ako reaguje na informácie o údajnom varovaní Gašpara pred akciou NAKA, no telefón mal vypnutý a nereagoval ani na SMS. Jeho stranícky šéf však Kaliňáka bráni.

„Je tam veľa čestných policajtov, ktorí sa už nemôžu pozerať na to, čo sa deje, tak nejaký únik môže byť. Ale vylučujem, že by za tým bol Robert Kaliňák,“ vyhlásil Robert Fico.

Zdroj: TASR

Advokát Marek Para na otázku, či mal jeho klient dopredu informácie o policajnej akcii, odpovedal negatívne. „To, že mal vedomosť o kriminalizácii, tak tá vedomosť bola, ale o pripravovanej akcii nie,“ tvrdí.

Inšpekčná služba v tejto súvislosti reagovala, že súdnym uznesením ani vyšetrovacím spisom k akcii Očistec nedisponuje. Preverujú však samotné trestné oznámenie, ktoré deň (4. 11.) pred zadržaním podal Gašpar a v rámci neho aj únik informácií.

Téme sa venoval reportér René Medzihradský.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.