Preplácanie nájmu zlyháva, mnohí prevádzky ťahajú z vlastného vrecka

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Niektorí sú už aj pred krachom.

Doteraz žiadnu dotáciu nedostali, no nájom za mesiace, kedy boli zatvorení, platiť musia. Malí podnikatelia upozorňujú, že preplácanie nájmov v praxi stále nefunguje. Prevádzky ťahajú z vlastného a mnohí stoja už pred krachom.

Majiteľ malej kaviarne Marek Spryň opisuje, že od leta minulého roka, kedy štát spustil dotácie na nájomné, nevidel z podpory ani euro. „Ja som od prvej vlny nevedel žiadať, lebo majitelia sú manželia, nemali občiansky s čipom a nevedeli si ho vybaviť, nemajú chuť to riešiť, lebo je to zložité, a tak to ostáva potom tak, že sme úplne bez podpory,“ tvrdí.

Nájom dotuje tým, čo dostane od štátu zo schémy prvej pomoci. Podľa jeho slov je to presne 800 eur, ktoré dáva rovno na nájomné.

Prípady, kedy ostali malí podnikatelia bez tejto pomoci, sa vraj hromadia. Stále to totiž stojí na tom, či sa s majiteľom priestorov dohodnú. Pričom dostanú iba takú sumu, ako im sám odpustí, najviac 50 percent z celkovej sumy. No mnohí sú samí v dlhoch, a tak pri najmenšej príležitosti cúvajú.

„Ako otvorili výdajné okienka, tak niektorí majitelia si povedali, no už ste začali podnikať, už nepotrebujete tú výhodu. Ale nie je to tak, tie výdajne nedokážu pokrývať tržby ani zďaleka,“ zdôraznil Vladimír Machalík z Inciatívy stálemamechut.

Nakrátko obišli aj tí, ktorí sú vo vlastnom, nárok na dotáciu nemajú vôbec. Hovoria, že záujem o podporu je aj preto malý. Doteraz vybavilo ministerstvo hospodárstva 25 300 žiadostí za 49 miliónov. Celkovo je na to vyčlenený až 200-miliónový balík. Pýtajú sa tak, prečo štát aj po mesiacoch dotácie škrtí.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

„Ak ministerstvo nemôže pristúpiť k inej forme schémy, či už preplácanie fixných nákladov, ale drží sa tohto nástroja preplácania nájmov, tak by sme radi videli, aby spolumajiteľ, prenajímateľ nemusel byť zahrnutý do tohto procesu, lebo by to ten proces zjednodušilo a tie peniaze by sa dostali priamo k tým gastro prevádzkam," myslí si Machalík.

Za príklad si berú susednú Českú republiku, kde napríklad od tejto podmienky upustili. Minister hospodárstva Richard Sulík to vidí inak. „Vyplatili sme veľké množstvo žiadostí, a keď sa niekedy niečo stane, je to zanedbateľný počet prípadov, a tie sa dostanú do médií. Nerobte teraz, že začnete vytvárať obraz, že to nefunguje celé, ono to funguje, len to má pár špecifických prípadov,“ tvrdí vicepremiér.

Podmienky preplácanie nájmov meniť neplánuje. U koaličných partnerov chce pretlačiť odškodňovací balík, ale iba pre firmy v červených číslach. Kto sa udržal v zisku, by pomoc nedostal.

Reportáž spracovali Andrea Macošková a Michaela Bendíková.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nájom

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.