Energetické štítky prechádzajú veľkou zmenou. Prečítajte si, čo sa z nich po novom dozviete

Na snímke slovenský reprezentant Libor Hudáček.
Zdroj: Monkey Business Images/shutterstock.com

Novinkou bude QR kód, ktorý má pomôcť zákazníkom pri nákupe.

Rozhodnutie kúpiť si novú práčku, chladničku či televízor býva dlhodobá investícia. Pri hľadaní nových domácich spotrebičov i čiernej techniky by ste okrem peňaženky mali myslieť aj na energetickú spotrebu výrobku.

Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje zákazníkov na zmeny v údajoch na energetických štítkoch, ktoré zaviedla Európska komisia pre členské štáty Únie. Dôvodom zmeny je, že ich doterajší systém používal stupnice, ktoré už neboli dostatočne prehľadné.

Po novom sa zavádza stupnica s triedami energetickej účinnosti od A po G. Ruší sa stupnica A+, A++ a A+++, ale farby sa nezmenia. „Konkrétne technické parametre daného výrobku sa pritom nemenia, posun na stupnici je dôsledkom nových pravidiel v hodnotiacom systéme zaraďovania výrobkov do tried energetickej účinnosti a upraveného spôsobu výpočtu a merania spotreby energie, ktorý sa viac približuje reálnym podmienkam," vysvetlili inšpektori.

Spotreba bude zobrazená výraznejším spôsobom

Dolná časť štítku obsahuje rôzne symboly informujúce o vlastnostiach vybraného produktu. Niektoré symboly zostánú rovnaké ako na starom štítku, niektoré upravili a zopár nových pribudlo, napríklad spotreba energie v režime vysokého dynamického rozlíšenia pri televízoroch a elektronických displejoch a trvanie prania pri práčkach. Uvádzať sa bude spotreba v kWh za rok, za 1 000 hodín alebo za 100 cyklov. Hodnota sa bude iná podľa skupiny výrobkov.

Predajcovia musia štítky vymeniť

Zmeny v označení sú rozdelené na dve etapy. Od 1. marca ich musia predajcovia v kamenných predajniach i online obchodoch zverejniť pre práčky, práčky so sušičkou, umývačky riadu, chladničky, mrazničky, chladničky na víno, televízory a elektronické displeje.

V prípade pneumatík je termín 1. mája a pri žiarovkách, žiarivkách alebo iných svetelných zdrojoch je termín 1. september.

Zdroj: TanyaRozhnovskaya/shutterstock.com

Na splnenie prvých spomínaných zmien majú obchodníci 14 pracovných dní, informácie musia vymeniť do 18. marca. Termín sa však nevzťahuje na výrobky, ktoré uviedli prvý raz na trh Únie pred 1. novembrom 2020, resp. po tomto termíne sa už na spoločnom trhu prestali predávať.

Ak ich však obchodníci ešte majú na predaj, zákazníci výrobky so starým štítkom môžu kúpiť iba do 30. novembra. Od 1. decembra bude predaj výrobkov so starým energetickým štítkom zakázaný.

Novinkou je QR kód

QR kód, ktorý bude uvedený v pravom hornom rohu, má uľahčiť výber, ako aj porovnávanie parametrov pre spotrebiteľov. Nový energetický štítok bude prepojený s európskou databázou práve cez tento kód a dostanete sa do nej po naskenovaní kódu cez telefón alebo tablet.

V našej fotogalérii si môžete pozrieť grafické zmeny na nových štítkoch, informácie nájdete na webe Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pračka

Dôležité udalosti