Boris Kollár otvoril schôdzu, plénum bude rokovať o predĺžení núdzového stavu

Zbitý a upálený dôchodca a hľadaný Ľuboš.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Schôdza sa začala minútou ticha za zosnulého poslanca Smeru-SD Ľubomíra Petráka.

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v utorok popoludní zišli na 24. schôdzi, na ktorej majú rozhodnúť o odsúhlasení predĺženia núdzového stavu. Rokovanie otvoril predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). V úvode schôdze vystúpil s príhovorom podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD), v ktorom si pripomenul osobnosť zosnulého poslanca za Smer-SD Ľubomíra Petráka. Poslanci si ho zároveň uctili minútou ticha.

Na schôdzi majú poslanci prerokovať aj novelu zákona o diaľničnej známke, ktorú majú prebrať v skrátenom legislatívnom konaní. V návrhu programu schôdze je tiež uznesenie, ktoré predložili poslanci Smeru-SD. Týka sa predloženia návrhu národného plánu podpory obnovy a odolnosti na verejnú diskusiu.

Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní. Vláda začiatkom mesiaca rozhodla o tom, že núdzový stav sa predĺži od 8. februára o ďalších 40 dní.

Poslanci majú tiež rokovať o vládnej novele zákona o diaľničnej známke. Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky by malo byť podľa navrhovanej úpravy možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti. Najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti.

Návrh uznesenia z dielne Smeru-SD hovorí o tom, aby parlament vyjadril vážne znepokojenie nad meškaním prác národného plánu podpory obnovy a odolnosti. Parlament by mal tiež podľa návrhu požiadať vládu, aby okamžite predložila na schôdzu NR SR správu o stave prípravy národného plánu.

Poslanci tiež majú na schôdzi prebrať návrh na voľbu poslancov za členov Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu.

Stanovisko SaS k núdzovému stavu:


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Núdzový stav

Dôležité udalosti