Najzávažnejšie kauzy korupcie na súdoch bude mať pod palcom nový prokurátor

Zrážka dreziny a nákladného auto v obci ri obci Šarišské Michaľany.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Rozhodol o tom špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Najzávažnejšie kauzy korupcie na súdoch bude mať pod palcom nový dozorujúci prokurátor. Dnes (24.2.) o tom rozhodol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Prípady, v ktorých figurujú známe mená, mala doteraz na starosti prokurátorka Valéria Simonová.

„Na základe skutočnosti, že dozorujúca prokurátorka v kauzách Búrka a Víchrica avizovala špeciálnemu prokurátorovi svoj zámer odísť v tomto roku do predčasného dôchodku, ako aj zo zdravotných dôvodov, rozhodol dnes špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o prevedení tejto trestnej veci novému dozorujúcemu prokurátorovi," informoval TV Markíza hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Simonová sa v médiách spomínala najmä s súvislosti s Monikou Jankovskou. Bývalá štátna tajomníčka sa domáhala stretnutia s riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry Branislavom Zurianom a prisľúbila spoluprácu. Ten osobne aj prokurátorku generálnej prokuratúry navštívil, návštevu u Janovskej mu však z nevysvetliteľných dôvodov zatrhla.

Priznanie aj svedeckú výpoveď Janskovskej voči mocným tejto krajiny prokurátorka z nepochopiteľných dôvodov odmietla. Vzápätí Jankovskú definitívne umlčala. Sprísnila jej právnu kvalifikáciu na zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Stalo sa tak viac ako dva mesiace po tom, ako bývalá sudkyňa prejavila záujem o spoluprácu. Bolo to presne v deň, kedy Jankovská po štyroch mesiacoch za mrežami požiadala o prepustenie z väzby.

Monika Jankovská svoju ponuku na spoluprácu s políciou práve pre rozhodnutie prokurátorky Simonovej vtedy definitívne odvolala.

Simonovú ostro kritizoval aj predseda senátu Najvyššieho súdu Juraj Kliment.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Víchrica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.