Závery vyšetrovania smrti Violy Macákovej: Tuková embólia a zlyhanie srdca

Zapálená fľaša s horľavinou v Smižanoch.
Zdroj: facebook/Viola Macáková

O výsledkoch vyšetrovania už vie aj jej mama. Informovali ju osobne v stredu.

Vyšetrovanie záhadného úmrtia Violy Macákovej policajti už zastavili. Podľa vyšetrovateľa ju nezniesol zo sveta nikto cudzí. „K tomuto záveru vyšetrovateľ PZ dospel po komplexnom vyhodnotení všetkých dôkazov zabezpečených v priebehu prípravného konania," uviedol pre TV Markíza dozorujúci prokurátor Matej Izakovič.

Príčinou jej skonu bolo podľa informácií TV Markíza zlyhanie srdca v dôsledku tukovej embólie. Tuková embólia mala vzniknúť po tom, čo opakovane sama spadla. Konkrétne pri pomliaždení tkaniva chrbta či nôh. Znalci konštatujú, že pritom nešlo o pád z veľkej výšky, ako napríklad z mosta. Tieto zranenia patria podľa nich do kategórie pádu na rovine.

Odborníci nenašli na jej tele ani žiadne stopy po sexuálnom násilí. Na urýchlení nástupu smrti sa podľa expertov mohlo podpísať aj podchladenie.

Čo bolo motívom jej konania, zostáva tajomstvom. Mohol sa však pod to podpísať jej psychický stav.

O záveroch vyšetrovania informoval vyšetrovateľ ako prvú Violinu mamu. Bol za ňou osobne v stredu (24.2.2021).

Dva posudky od znalcov

Kľúčové pre vyšetrovanie bolo to, že dostali do rúk dva súdno-znalecké posudky od expertov. Podľa informácií TV Markíza bol rozhodujúci najmä ten druhý. No a píše sa v ňom, že okrem iných zranení mala zlomený oblúk dvanásteho stavca.

Pripúšťajú, že si to mohla spôsobiť pri schádzaní do Dunaja, pri padaní či pošmyknutí do vody alebo keď z nej vychádzala. Viola mala totiž mokré oblečenie od pol pása dolu, keď ju našli.

Odborníci v takýchto prípadoch skúmajú aj mechanizmus zranení. Teda to, ako k úrazom človek prišiel. Zaoberali sa aj množstvom podliatín či odrenín, ktoré mala po tele. Tieto zranenia si Viola Macáková podľa nich tiež spôsobila opakovanými pádmi krátko pred smrťou.

Cudzie zavinenie vylúčili aj preto, že v prípade úderu päsťou, alebo tupým predmetom by boli tieto zranenia väčšie s väčším zakrvácaním. Súdni znalci v posudku tiež píšu, že nikde nenašli ani obranné zranenia proti útoku nejakým cudzím predmetom.

Ďalej konštatujú, že nenašli žiadne stopy na zápästiach po spútaní, alebo zviazaní. Nemala ani zlomené členky, ako sa pôvodne uvádzalo. No a vylúčili aj akékoľvek sexuálne násilie. Za nechtami mala nečistoty, čo podľa nich nasvedčuje plazeniu sa.

Výsledky toxikológie podľa našich zistení preukázali, že v tele nemala žiadne omamné látky.

Policajti nenašli žiadne dôkazy o tom, že by sa v bratislavskom prístave v osudnú noc mala s niekým stretnúť.

"Sleduje nás aj páchateľ"

Policajti o tomto prípade najskôr vôbec neinformovali. Tlačovú konferenciu si zvolali až po medializácii a po vyše týždni od nálezu učiteľky angličtiny v bratislavskom prístave.

Na tlačovej konferencii krajský riaditeľ bratislavských policajtov Adrián Pavlík povedal: "Sleduje nás aj páchateľ." Takto reagoval na otázku, či už majú vo vyšetrovaní nejaké stopy.

V prípade záhadného úmrtia učiteľky angličtiny viedli trestné stíhanie vo veci zabitia. Vedenie polície ubezpečovalo, že na prípade pracujú tí najlepší z najlepších.

Zdroj: Facebook

Posledné minúty života

Učiteľku angličtiny objavili pracovníci bratislavského prístavu pred rokom. Bola podchladená, ale ešte žila. Zomrela pri prevoze do nemocnice. Viole chýbal kabát aj osobné veci. Mala roztrhané pančuchy na kolenách a vyzuté čižmy.

Violu v meste zaznamenali viaceré kamery. Signál z jej telefónu zachytila stanica na Šafárikovom námestí. Bolo to okolo jednej v noci z 10. na 11. novembra 2019. Keď ju našli, od pol pása dole mala mokré oblečenie. Podľa expertov išlo o vodu z Dunaja.

Pred smrťou sa ospravedlňovala známym z minulosti, rozhrešenia sa dožadovala u kňaza. Ten si ju ale vypočuť údajne v tom čase nemohol. Mal ju požiadať, aby prišla inokedy. Už sa nestretli.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vyšetrovanie

Dôležité udalosti