Aké osvetlenie by ste mali mať v miestnosti, kde pracujete? Zisťovali sme vplyv svetla na oči

Lekár naťahuje injekčnou striekačkou z ampulky vakcínu proti ochoreniu COVID-10 od spoločností Pfizer/BioNTech
Zdroj: Shutterstock.com/Alex from the Rock

Nesprávne osvetlenie môže spôsobiť viaceré zdravotné problémy ako bolesť hlavy, únavu očí či krátkozrakosť.

Oči má každý iba jedny, napriek tomu k nim tak často nepristupujeme. Zabúdame na ich prevenciu, nešetríme ich, vystavujeme ich nesprávnym podmienkam a namáhame ich viac, ako by sme mali.

Na oči vplýva veľmi veľa faktorov. V nasledujúcom článku sme sa s oftalmologičkou Petrou Hlaváčovou zamerali na vplyv svetla na oči. Nielen denného, ale aj z osvetlenia a digitálnych zariadení.

Ako to s tým svetlom a jeho vplyvom je

Základom denného, slnečného svetla je červené, oranžové, žlté, zelené, modré, indiga a fialové svetlo. Ich spojením vzniká biele svetlo, ktoré poznáme a vidíme. „Každé zo svetiel má inú energiu a vlnovú dĺžku. Lúče na červenom konci majú dlhšie vlnové dĺžky a menej energie. Modré lúče majú zasa kratšie vlnové dĺžky a viac energie. Svetlo, ktoré na prvý pohľad vyzerá ako biele, môže mať veľkú zložku modrého svetla, ktoré oko vystaví vyššiemu množstvu vlnovej dĺžky z konca modrého spektra,“ vysvetľuje doktorka. Práve s týmto studeným bielym svetlom sa bežne stretávame a vidíme ho v kanceláriách, nákupných strediskách a u niektorých aj v obývačke.

Prečítajte si aj: Trpíte nespavosťou? Mali by ste to okamžite riešiť

Najzdravšie svetlo je logicky prirodzené svetlo, pochádzajúce zo slnečného žiarenia. „Veda a výskum pokročili aj v tejto oblasti, existuje spôsob, ako ho dostať do interiéru nielen cez okná, ale aj v podobe moderných svetelných stropov. Na rozdiel od klasických typov osvetlenia a svietidiel svetelné stropy distribuujú svetlo v priestore rovnomerne, tak ako obloha rozptyľuje slnečné žiarenie v atmosfére. Toto kvalitné osvetlenie obsahuje všetky farby spektra a dá sa regulovať tak, aby človek mal aj v interiéri to najzdravšie denné svetlo,“ upresňuje Hlaváčová.

Určitý nočný senzor sa aplikuje už aj do moderných mobilov, ktoré večer automaticky prepnú na pozadie s iným ako modrým podsvietením.

Ideálne osvetlenie pracovného priestoru

Ako sme už vyššie spomínali, najzdravšie je prirodzené svetlo. Zamestnancom by mal každý zamestnávateľ vytvoriť pohodlné pracovné podmienky, medzi ktoré patrí povinné, vysoko kvalitné osvetlenie. „Od neho závisí účinnosť práce zamestnancov, ich nálada a bezpečnosť,“ upresňuje odborníčka. Pracovať v prítmí a v šere, pokiaľ to nevyžaduje druh vykonávanej práce, sa neodporúča. Dochádza totiž k rýchlejšej únave očí a zníženiu koncentrácie zamestnancov.

„Okrem osvetlenia celej pracovne je potrebné, hlavne pokiaľ pracujete večer, si zaobstarať svietidlo na pracovný stôl. K stolom umiestneným k stene sa môže použiť žiarivkové svietidlo zavesené na stene nad pracovným stolom. Inak si zaobstarajte stolovú lampu s nepriesvitným tienidlom,“ radí Hlaváčová. Svetelný zdroj by z nej nemal presahovať ani vás oslňovať.

Zabrániť oslňovaniu môžete aj vhodnou výškou. „Znamená to, že okraj lampy by mal byť nad úrovňou očí. Všeobecne sa uvádza, že svetlo má ožarovať plochu stola z výšky 40 až 50 centimetrov a uhol dopadu má byť 60 až 70 stupňov,“ upresňuje.

Intenzitu svetla musíte na pracovnom stole, ale aj v pracovni, prispôsobiť a meniť na základe vykonávanej činnosti (písanie, čítanie, práca na počítači). Zamestnávateľ by vám mal zaobstarať lampu s polohovateľným kĺbovým ramenom a nastaviteľnou intenzitou svietenia. Napríklad pri písaní by ste mali mať, ak ste pravák, lampičku na ľavej strane stola. Ak ste ľavák tak opačne.

„Pri prechode z jasného svetla do tmy sa unavujú oči. Práve preto by mali byť vždy rozsvietené minimálne dve svetidlá (lampa na stole, stropové svetlo a pod.),“ dodáva doktorka.

Kontroverzné modré svetlo

„Modré svetlo je všade, pretože je súčasťou viditeľného svetla,“ vysvetľuje Hlaváčová. To znamená, že ho naše oči vnímajú cez deň aj v noci, vnútri aj vonku. „Vystavení sme mu zo slnečného žiarenia, ďalej z umelého svetla (LED) a, samozrejme, z digitálnych zariadení, ako sú smartfóny, tablety a počítače,“ upresňuje. Jeho vplyv na ľudí je často predmetom diskusie. Niektorí tvrdia, že je užitočné, iní, že očiam škodí. Ako to už býva, pravda je niekde uprostred.

Účinky modrého svetla sú naozaj prospešné, cez deň očiam vôbec neškodí. Napríklad vám zlepší náladu, zvýši bdelosť a pomôže pamäti a kognitívnym funkciám. „Taktiež reguluje cirkadiánny rytmus, prirodzené prebudenie tela a cyklus spánku. Vystavenie modrému svetlu počas denných hodín pomáha udržiavať zdravý denný rytmus. Ak ho majú deti nedostatok, môže ovplyvniť ich vývoj očí a zraku,“ vysvetľuje doktorka.

Iné je to večer pred spaním. Vtedy by ste mali očiam dopriať skôr teplé žlté svetlo, ako má zapadajúce slnko, plameň sviečky a pod. „Príliš časté a dlhé vystavenie modrému svetlu neskoro v noci môže narušiť cyklus bdenia a spánku, čo vedie k problémom so spánkom, únave a podráždenosti počas ďalšieho dňa,“ odhaľuje jeho negatívny vplyv.

Prečítajte si aj: Chcete znížiť tlak a napätie? Takto zachránite svoju krčnú chrbticu a ramená

Ľudské oko totiž obsahuje receptory, ktoré sú na modré svetlo citlivé a majú vplyv na spánkový hormón melatonín. Ovplyvňujú tiež iné zdravotné procesy ako krvný obeh, tlak, teplotu tela, metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín, vplývajú na imunitu, produkciu pohlavných hormónov, starnutie či duševnú (ne)pohodu.

Práve preto by ste mali zvážiť svoje večerné aktivity, hlavne ak trpíte nespavosťou. Neodporúča sa tesne pred spaním hľadieť do mobilov, tabletov či televízora. Uprednostnite radšej čítanie knihy pri nočnej lampe so žltým svetlom.

Negatívne účinky a prevencia

Digitálnym zariadeniam sa v dnešnej dobe nevyhneme, ani dospelí, ani deti, študenti či staršia generácia. „A pritom sú to práve deti a dospievajúci, ktorí sú obzvlášť citliví na modré svetlo, pretože ich šošovky sú priehľadnejšie a prepustia viac modrého svetla na sietnicu v porovnaní s dospelými. Všetky lúče viditeľného modrého svetla prechádzajú rohovkou a šošovkou až k sietnici. Modré svetlo môže ovplyvniť schopnosť vidieť a môže spôsobiť predčasné starnutie očí,“ upresňuje Hlaváčová.

Môžete si u nich všimnúť krátkodobé problémy ako bolesť hlavy, rozmazané videnie, syndróm suchého oka či únavu očí. V horšom prípade aj dlhodobé, medzi ktoré patrí poškodenie sietnice, horšie zotavenie oka po oslnení, očné stavy súvisiace s vekom či všeobecné zhoršenie zrakovej funkcie. O krátkozrakosti u detí sa viac dočítate TU.

„Pri práci na zobrazovacích jednotkách môžem ako prevenciu únavy dopriať očiam, ale aj telu, odpočinok. Dodržiavať môžete pravidlo 20-20-20, to znamená, že každých 20 minút sa pozrieť na 20 sekúnd do diaľky. Alebo si jednoducho na minútu zavriete oči, aplikujete si kvapky na zvlhčenie oka, tzv. umelé slzy,“ radí doktorka.

„Zaobstarať si môžete aj špeciálne počítačové okuliare s jemne, dožlta tónovanými šošovkami, ktoré čiastočne zlepšujú kontrast. Vybavené sú aj špeciálnou antireflexnou úpravou, ktorá je schopná odrážať časť modrého svetla,“ dodáva. Uvedená kombinácia chráni oči pri dlhodobom vystavení zraku žiareniu z monitorov digitálnych zariadení a eliminuje únavu očí.

Koronavírus a oči

Žijeme v dobe, kedy je kontakt s tvárou nebezpečný, a keďže je koronavírus kvapôčková infekcia, neodporúča sa chytanie očí. Ešte opatrnejší by ste mali byť, ak cítite v očiach určitý diskomfort ako škrabanie, únavu a pod. „Takzvané ‚suché oko‘, ktoré je jedným zo sprievodných znakov dlhodobej práce na zobrazovacích jednotkách, je náchylnejšie k infekciám, pretože slzný film obsahuje prirodzené antibakteriálne zložky a ak je porušený, dostatočne nespĺňa svoju funkciu,“ upozorňuje.

Ideálny „home office“

Aktuálne sa väčšina administratívnych pozícií presunula na home office, ale to neznamená, že sa vplyv svetla na oči nejako mení.

Aj v domácej pracovni by ste si mali vytvoriť ideálne podmienky pre prácu. „Pri práci s počítačom/notebookom by ste mali sedieť oproti oknu (popr. bokom), aby sa od obrazovky neodrážalo svetlo. Znižuje sa tak kvalita obrazu a kontrast,“ vysvetľuje doktorka.

Ak pri práci používate klávesnicu, čítate texty a pod., dbajte na to, aby ste ich mali dostatočne osvetlené bodovým svetlom. Veľkým rušivým elementom môže byť silné slnečné svetlo, preto je vhodné počas pekných dní čiastočné zatemnenie okien.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.