Novinka pre vodičov: Poisťovňa preplatí opravu, ak ste si auto poškodili na výtlku

Reflex
Zdroj: TV Markíza

Má to však niekoľko podmienok.

Cesty sú často najmä po zime plné výtlkov a havarijné poistenie je pre mnohých drahé. Slovenskí vodiči majú najnovšie aj inú možnosť. Ochránia svoje auto, a pritom im stačí zákonná poistka.

Niekde poriadne hlboké, často neoznačené. Autá dostávajú po zime na cestách poriadne zabrať. „Momentálne jedna poisťovňa na Slovensku ponúka balíkové poistenie proti poškodeniam výtlkmi,“ povedal nám poisťovací maklér Ivan Horváth.

Doposiaľ bolo možné si preplatenie škody uplatniť iba cez havarijné poistenie, ktoré je však pre mnohých drahé. „Pri poškodení motorového vozidla výtlkom poisťovňa uhradí škodu do výšky 1 000 eur s desaťpercentnou spoluúčasťou vodiča,“ vysvetlil maklér.

Prečítajte si aj: Štartujú veľkoplošné opravy ciest 1. triedy, začína sa s týmito 30 úsekmi

Podmienkou je, aby vodič detailne odfotil výtlk, poškodenie svojho auta, evidenčné číslo na aute a v ideálnom prípade aj značku s názvom obce alebo mesta, kde si auto poškodil. Policajtov v týchto prípadoch volať netreba. Poisťovňa to preplatí vtedy, keď sa udalosť stala na neoznačenej ceste. Teda tam, kde nie je upozornenie na diery v komunikácii.

Samosprávy zrejme aj preto začínajú s opravami ciest čo najskôr, ako im to podmienky umožnia. Aj v Banskej Bystrici už môžete vidieť robotníkov, ako výtlky vypĺňajú. Počas zimy vypĺňali diery technológiou pomocou infražiaričov, čo je pomalšie. Počas najviac troch týždňov chce banskobystrická samospráva odstrániť všetky výtlky na hlavných cestách a na miestach, kadiaľ chodí MHD.

Banskobystrický viceprimátor Jakub Gajdošík nám potvrdil, že mesto pripravuje aj verejné obstarávanie. Dôvodom je, aby v najbližších mesiacoch mohli začať aj so súvislými rozsiahlymi opravami ciest v meste.

Reportáž pripravili Marián Ujházy a Martina Kašiarová.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Výtlky

Dôležité udalosti