Chýbajú obvodní lekári i špecialisti. Mladí lekári majú problém otvoriť si ambulancie

Záchranná akcia v banskej štôlni v Banskej Štiavnici.
Zdroj: TV Markíza

Lekárska komora hovorí o katastrofálnej situácii a volá po systémovej zmene.

Situácia s nedostatkom kvalifikovaných lekárov - špecialistov je čoraz kritickejšia. Mnohí lekári odchádzajú do dôchodku a mladí sa na ich miesta nehrnú. Ambulancie zostávajú prázdne. Tento problém rieši aj Hlohovec. Už mesiace sú tam cukrovkári bez diabetológa a nového nájsť nevedia.

Diabetológ v Hlohovci po rokoch od prvého januára odišiel do dôchodku. Odvtedy asi 2 400 pacientov s cukrovkou z mesta a okolitých dedín sú bez lekára a pravidelných kontrol a mnohí aj bez liekov.

Župa o probléme vedela, nebolo to rozhodnutie diabetológa ísť do dôchodku zo dňa na deň. No aj napriek tomu náhradného lekára nenašla. „Samozrejme, je to nepríjemné z hľadiska pacientov, pretože momentálne vieme riešiť situáciu ponúkaním možnosti z iných okresov,“ povedali nám.

Akútny nedostatok lekárov je aj v Košickom kraji, kde len od začiatku roka vypadli 14 odborníci. Chýbajú všeobecní lekári aj špecialisti. Podľa župana Rastislava Trnku kraj eviduje výpadok 40 lekárov pre dospelých, 20 lekárov pre deti a dorast, chýbajú aj iní lekári.

Problémom je vraj aj zakladanie nových ambulancií. Mladí lekári zmluvy s poisťovňami nedostanú. „Chceli by sme apelovať aj na kompetentných, aby zvážili u špecialistov aj možnosť otvárania nových ambulancií,“ tvrdí hlavný lekár kraja Igor Hako.

Kraj už o možnostiach rokuje aj s rezortom zdravotníctva, ale je limitovaný legislatívou. Trnka nám potvrdil, že prídu s nejakým návrhom riešení. Jedným je aj poskytnutie benefitov.

„Pracujeme na tom, aby sa v regiónoch jednoduchšie otvárali ambulancie. Takisto je účinný nástroj napríklad programu rezidentského štúdia, rovnako tak plánujeme rozšíriť kompetencie, aby následne odbremenili špecialistov,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Slovenská lekárska komora hovorí o katastrofálnej situácii a tiež volajú po systémovej zmene. „Neriešiť ten problém len parciálne, ale po okresoch. Musíme doplniť stavy, rozfázovať a naplánovať, akým spôsobom budeme dopĺňať sieť nielen všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. A dodať kapacity aj do nemocníc,“ tvrdí šéf komory Marian Kollár.

Tému spracovali Roman Ruttkay a Jozef Demeter.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

KOŠICE, HLOHOVEC/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hlohovec

Dôležité udalosti