Michal Suchoba je opäť na slobode. Pustili ho ešte v ten deň, kedy ho zadržali

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: minv.sk

Podnikateľa obvineného v kauze Mýtnik zadržal Interpol 17. februára v Spojených arabských emirátoch.

Podnikateľ Michal Suchoba je opäť na slobode. Ako píše SME, malo sa tak stať ešte v ten deň, ako ho predošlú stredu (17.2.) Interpol zadržal v Spojených arabských emirátoch (SAE). Podľa citovaného zdroja mali Suchobovi vziať len pas, aby nemohol odísť od inej krajiny.

Ministerstvo spravodlivosti informovalo, že stále čaká na podklady zo Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktoré sú nevyhnutné na vypracovanie a zaslanie žiadosti o vydanie Suchobu na Slovensko.

„Do dneška sme nedostali žiadnu oficiálnu informáciu o zmene statusu zadržania menovaného,“ povedal hovorca ministerstva Peter Bubla.

Dodal, že medzi SR a SAE neexistuje bilaterálna zmluva o vyžiadaní osôb na trestné konanie a SAE nepristúpili ani k nijakému medzinárodnému dohovoru, ktorý by explicitne upravoval vyžiadanie na trestné konanie alebo výkon trestu odňatia slobody.

Žiadosť o vydanie na Slovensko preto musí byť zaslaná diplomatickou cestou na základe reciprocity do 30 dní od zadržania.

Suchoba je obvinený v rámci akcie Mýtnik spolu s bývalým šéfom finančnej správy Františkom Imreczem či oligarchom Jozehom Brhelom.

Suchoba sa v čase obvinenia zdržiaval v zahraničí, no Úrad špeciálnej prokuratúry 8. februára žiadal o vydanie medzinárodného zatykaču po tom, ako sa nehlásil ani svojmu advokátovi.

Suchoba mal podľa vyšetrovateľa zaplatiť 70-tisíc eur bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi, aby zmaril vyšetrovanie v kamarátovej firme.

Tá však tvrdí, že žiadna korupcia nebola. Odmieta, že k veci došlo. Colný úrad vec vraj ukončil pokutou.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme František imrecze

Dôležité udalosti