Vytiahnuť telá dvoch mužov zo štôlne môže trvať niekoľko týždňov

K miestu sa nedá dostať žiadnou technikou, záchranári si najprv musia urobiť prístupovú cestu.

Telá dvoch mužov, ktorí zahynuli v podzemí, sa nepodarí len tak ľahko dostať von. Banským záchranárom to môže trvať aj týždne. Je to pre ťažko dostupný terén, úzky vstup a hrozbu zavalenia podzemia.

Podzemný priestor vysoko v banskoštiavnických kopcoch; vstup do zeme má rozmery presne na to, aby sa tam sotva vsunul jeden človek. Dvaja muži tam našli smrť, pravdepodobne pri hľadaní minerálov. Hasiči už po príchode na miesto pri vstupe do diery namerali nedýchateľné hodnoty vzduchu.

Oxid uhoľnatý niekoľkonásobne prekračoval hodnoty, ktoré človek dokáže prežiť. Na mieste sa zišli hasiči, policajti a banskí záchranári. Pod kopcom nakladali do áut kyslíkové bomby, priamo k podzemiu sa dokázali dostať iba pešo.

„Podarilo sa nám dostať k prvému postihnutému, ten, čo je bližšie k ústiu toho banského diela, ale nepodarilo sa ho vytiahnuť, lebo priestorové pomery sú skutočne veľmi stiesnené,“ konštatoval riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík.

Záchranári sa preto okolo 20.00 h vrátili k autám, ďalšie pokusy o vyslobodenie by pre nich boli príliš nebezpečné. V piatok (26. 2.) ráno sa na krízovom štábe dohodli, ako budú pri vyslobodení dvoch tiel postupovať. Tie sú od povrchu vzdialené 20 až 30 metrov.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
 

Práce budú podľa všetkého trvať aj niekoľko týždňov, k miestu nálezu sa teraz nedá dostať žiadnou technikou a záchranári si najprv musia urobiť prístupovú cestu. Musia si urobiť prístup na mechanizmy. Ak by to robili ručne, trvalo by to dlho. Potom musia k telám prekopať širší priechod a spevniť steny podzemia, aby záchranárov nezavalila zemina.

Okolie mesta je vo svete vychýrenou mineralogickou oblasťou, oddávna tam ľudia s minerálmi aj obchodovali. Vždy to bolo zakázané.

To hovorí banský inžinier a dokumentarista starých banských diel Lubomír Lužina. Obchodovanie s minerálmi sa začalo rozvíjať v 90. rokoch, kedy tunajší baníci stratili prácu.

„Všetko, čo sa nachádza pod zemou, je majetkom štátu. Aj vyhľadávanie nerastov nie je legálna činnosť. Je to to isté, ako keď ľudia s detektormi kovov chodia a vyberajú archeologické lokality,“ tvrdí Lužina.

Tragédiu v podzemí vyšetrujú aj policajti. Zatiaľ nemôžu potvrdiť ani totožnosť tiel. V Banskej Štiavnici sa hovorí o tom, že to boli dvaja miestni mladíci. Mal s nimi byť aj ich kamarát, no nemohol. Keď sa mu neozývali, vybral sa za nimi a neskôr zalarmoval záchranárov.

Reportáž pripravila Martina Kašiarová.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Banská Štiavnica

Dôležité udalosti