Bývate v bytovom dome? Prečítajte si, ako sa vyhnúť nákaze koronavírusom

19 BB Hladaci mineralov smrt 2.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: shutterstoc.com/TheHighestQualityImages

Obyvatelia využívajú na presun spoločné priestory.

V priebehu dvoch týždňov tridsať nakazených a šesť mŕtvych v jednom činžiaku. To je bilancia 16-poschodového paneláku v španielskom Bilbau. Masívne šírenie koronavírusu tam spôsobili pravdepodobne spoločné výťahy.

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza niekoľko mutácií koronavírusu, pri ktorých je potvrdené vyššie riziko šírenia. Predstavme si bytový dom, ktorý má 200 bytov a nebytových priestorov a ak v každom byte bývajú v priemere dvaja ľudia, dostaneme sa k počtu 400 ľudí, ktorí skôr či neskôr musia opustiť svoje byty, vyniesť smeti, ísť do obchodu, na poštu či do práce. Títo obyvatelia na svoj presun využívajú spoločné priestory bytového domu, akými sú vstupné chodby alebo výťahy, o dotykových plochách nehovoriac.

Prečítajte si aj: Trpíte nespavosťou? Mali by ste to okamžite riešiť

Klasická dezinfekcia spoločných priestorov nepomôže, vzhľadom na to, že vírus sa šíri vzduchom, a tak je na zodpovednosti každého obyvateľa bytového domu zvlášť, ako zodpovedne sa postaví k ochrane zdravia nielen svojho, ale aj ostatných obyvateľov bytového domu, ktorí môžu patriť aj medzi tie najrizikovejšie skupiny.

Ako sa máte teda zodpovedne správať v spoločných bytových priestoroch? V Teleráne sa o tom porozprávali s Ninou Sovič zo Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Ako by ste sa mali správať v bytovom dome?

V bytových domoch treba dbať na zvýšenú ochranu voči koronavírusu. V prvom rade je nevyhnutné nezdržovať sa dlho v spoločných priestoroch a mať čo najkratší kontakt so spoločenskými dotykovými plochami. Ideálne by bolo, ak by ste nosili rukavice, nezabúdajte na rúška a snažte sa čo najviac používať lakeť či rameno.

Taktiež by ste mali častejšie chodiť po schodoch, sú viac vetrané a je tam aj viac priestoru v prípade, že niekoho stretnete.


Intenzívne upratovanie

Dezinfikovanie výťahov je v podstate na dobrovoľnej báze, ale odporúča sa jeho zintenzívnenie, hlavne pri dotykových plochách. Používať by sa mali čistiace prostriedky na báze alkoholu alebo chlóru. Váš správca môže zadovážiť aj špeciálne antibakteriálne nálepky na dotykové plochy, pri dotyku zahubia do určitého času vírus. Menia sa po približne troch mesiacoch.

Na financovanie prostriedkov a ochranných prvkov môže správca využiť aj peniaze z fondu údržby a opráv, prípadne zabezpečiť dezinfekcie profesionálnou firmou za primeranú cenu.


Pozitívna osoba v dome

S obyvateľmi by ste si mali vybudovať lepšiu komunitu. Ak máte spoločnú skupinu na sociálnej sieti alebo spoločnú nástenku, ponúknite svoju pomocnú ruku. Na základe vyhlášky môže pozitívna osoba opustiť byt na nevyhnutnú dobu (schránka, zásielka, prechádzka so psom či nákup nevyhnutných potrieb). Ak budete spolupatričný a ponúknete svoju pomoc, môžete jej nakúpiť, ísť so psom von aj vyniesť smeti bez toho, aby opustila svoj byt a ohrozila zvyšok bytového domu.

Viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.