Ak chcete v týchto dňoch prenajať byt za dobrú cenu, mali by ste ho zmodernizovať

Študenti a pracujúci sa kvôli pandémii do veľkých miest nehrnú a dopyt po prenájmoch je preto nízky.

Pandémia ovplyvnila nehnuteľnosti na prenájom. Silná ponuka naprieč regiónmi stlačila ceny tohto segmentu nadol. Doplácajú na to najmä tí, ktorí kupovali byty ako investíciu.

Skončili najmä krátkodobé prenájmy bytov, kde sa striedali domáci a zahraniční turisti. Na trhu to vidieť znova od jesene minulého roka, kedy sa opatrenia pre koronavírus sprísňovali.

„Tým, že prestal fungovať cestovný ruch, prestali k nám chodiť turisti, majitelia týchto bytov sa ich snažili prenajať dlhodobo, čím sa v niektorých regiónoch zvýšila ponuka prenájmov až o 20 percent,“ hovorí Ján Palenčár, riaditeľ Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Podľa realitného makléra Martina Marišina nám úplne absentuje na trhu zahraničný dopyt v novostavbách v centre mesta.

Zavážilo aj to, že vysokoškoláci, ktorí si zvykli prenajímať byty sa učia dištančne a zamestnanci, ktorí môžu, pracujú z domu. Väčšia ponuka ako dopyt teraz stlačila ceny nájomných bytov nadol.

„Príkladom je bratislavské staré mesto, kde dvojizbové byty na prenájom klesli s cenou až o 15 percent, takýto príklad sme mali aj tento mesiac kedy sme byt prenajali v starom meste za 650 eur, štandardne pred krízou sme ho prenajali aj za 800 eur mesačne,“ hovorí Palenčár.

Podobne to bolo aj v ostatných krajských mestách. Viditeľný pokles je pri dvojizbových bytoch, ktoré sa predávajú najlepšie. No nezaostávali ani tie trojizbové. Ten, kto chcel prenajať, musel podliezť cenovú ponuku spred roka. Osobitnou skupinou sú tí, ktorí síce vlastnia investičné byty, ale na tom, či byt prenájmu nie sú existenčne závislí, a tak ostáva byt dlhodobo voľný. No a to tiež znamená, že ten, kto hľadá v tomto segmente, si naozaj môže vyberať.

„Nájomcovia uprednostňujú byty, ktoré sú kompletne zariadené, buď kompletne zrekonštruované, alebo niekde v novostavbách, s plnou vybavenosťou, spotrebičmi, nábytkom. Prípadne si vie nájomca dovoliť byt v lepšej lokalite ako pred rokom, za tie isté peniaze,“ vysvetľuje Marišin.

Prenajímateľ sa tak musí snažiť o čosi viac ako len udržať nehnuteľnosť. Musia napríklad znížiť cenu nájmu o 10 percent, alebo byt zatraktívniť. Byty, ktoré boli pred desiatimi rekonštruované, by mali byť vymaľované a mali by mať novší nábytok či vymenenú kuchynskú linku.

Po skončení pandémie sa ceny nájom zrejme dostanú na pôvodné ceny.

Téme sa venovala Andrea Mačošková.


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nehnuteľnosť

Dôležité udalosti