Tvár ako zrkadlo vášho zdravia. Čo prezrádza tá vaša?

Červené škvrny, opuchnuté oči či suché pery. Všímať by ste si mali každú zmenu.

Hovorí sa, že ľudské zdravie, lepšie povedané problémy so zdravím, prezrádza viac ako len bolesť. Niekedy sa objaví ako predtucha zlý pocit, človek je nesvoj alebo si len na sebe všimne niečo netypické. Tento prvý zlom či malá zmena sa môže odraziť aj na vašej tvári. Práve tá, ak ju poznáte a viete, čo máte hľadať, je dobrým zrkadlom vášho zdravia, píše webmd.com.

Žltkastá pokožka a oči

Žltačku pozná každý, už mamy novorodencov často hľadia na svoje bábätká a v napätí čakajú, či ich dieťa bude v poriadku, alebo ho potrápi táto choroba. Objaví sa vtedy, ak je v tele nadmerné množstvo odpadového produktu, ktorý rozkladá červené krvinky. Ide o bežné, zväčša neškodné ochorenie, ktoré, ako sme už spomenuli vyššie, väčšinou postihuje deti do 38. týždňa. Ich pečeň totiž nie je dostatočne vyvinutá, a tak nefunguje presne tak, akoby mala.

U dospelých sa objavuje zriedkavo, väčšinou však odhalí závažný vírus (hepatitídu, mononukleózu), problémy s pečeňou, žlčníkom alebo pankreasom či nadmerné užívanie alkoholu.

Prečítajte si aj: Nevyspytateľné opuchy, bolesti a riziko zadusenia. Čo je to heditárny angioedém a koho postihuje?

Čierne znamienka

Niekto ich nazýva čierne hrčky, iní čierne bradavice, znamienka, škvrny či iba hrčky. Ide o najmä čierne, tvrdé výrastky na tvári, ktoré sú väčšinou neškodné. Je však dobré ich kontrolovať u dermatológa ako prevencia rakoviny.

Nezabudnite hlavne na pravidlá ABCDE (asymmetrical, border, color, diameter, evolving). Sledujte ich tvar (či sa zväčšujú a menia), odtieň (je nerovnomerný), priemer (väčší ako hrášok), aké sú hranice (sú zubaté) a asymetriu.

Opar na perách

Boľavé opary na perách nemá rád naozaj nikto. Táto ľudovo nazývaná „horúčka" je spôsobená vírusom herpes typu 1. Objavujú sa pri oslabení imunity, keď ste chorí, unavení, trpíte psychickými problémami, úzkosťou. Zvyčajne zmiznú sami, ale ak sa vám objavujú často, lekár vám môže predpísať lieky.

Zdroj: shutterstoc.com/linavita

Popraskané pery

Popraskané pery trápia v zime skoro každého. Pomôcť vám môžu balzamy, ktoré ich udržia vlhké. Niekedy však môžu byť suché pery aj znakom zdravotného problému, akým je dehydratácia. Znamená to, že vaše telo má nedostatok vody, pretože málo pijete alebo vám nesprávne fungujú obličky. Niekedy môže ísť aj o alergickú reakciu či reakciu na lieky.

Ružové líca

Ak má niekto ružové líca, pretože sa červená, je to naozaj roztomilé. Niekedy však môže ísť o vyrážku, červený fľak, ktorý môže aj sám zmiznúť. Ak sú však vaše líca začervenené v tvare motýľa, môže ísť aj o symptóm lupusu.

Ide o ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vaše vlastné tkanivá a orgány. Môžete mať tiež horúčku, boľavé a stuhnuté kĺby a prsty, ktoré za studena zmodrejú. Navštívte svojho lekára, ak máte nevysvetliteľnú červenú vyrážku na tvári, najmä ak sa spája s týmito ďalšími príznakmi.

Vlasy/chlpy na neobvyklých miestach

Občas je to iba nepríjemný vlas na nesprávnom mieste. Napríklad mužov vo vyššom veku trápia vlasy okolo uší a chlpy okolo obočia, ženy okolo brady. U mladších žien môžu byť vlasy na tvári znakom syndrómu polycystických vaječníkov.

Prečítajte si aj: Aké osvetlenie by ste mali mať v miestnosti, kde pracujete? Zisťovali sme vplyv svetla na oči

Ochrnutie tváre

V prípade, že vám ochrnie tvár, okamžite zvolajte sanitku. Pravdepodobne ide o mŕtvicu, ktorá nastane, keď je prietok krvi do mozgu prerušený. Prejavuje sa okrem tvári aj slabosťou v rukách alebo nohách, nezmyselnou rečou, dvojitým videním, závratmi a ťažkosťami s prehĺtaním.

Napuchnuté oči

Priestor pod očami sa môže vyplniť tekutinou, vďaka čomu môžu vyzerať opuchnuto. Môže to spôsobiť horúce počasie, nedostatok spánku, príliš veľa slaného jedla aj hormonálne zmeny. Častejšie to postihuje starších ľudí, pretože ich svaly, ktoré podporujú očné viečka, slabnú. V prípade, že sú vaše oči červené a svrbia, môže ísť aj o alergickú reakciu na jedlo, peľ, make-up, vonné látky, čistiaci prostriedok alebo infekciu.

Strata vlasov/chlpov

Ak strácate riasy, obočie, vytvárajú sa vám plešiny na hlave alebo u mužov na brade, môže to byť príznak stavu nazývaného alopecia areata. Znamená to, že váš imunitný systém omylom napadne vaše vlasové folikuly. Je potrebné navštíviť odborníka a poradiť sa, ako ďalej postupovať. Samozrejme, taktiež môže ísť o vedľajší účinok stresu, napätia a nedostatku vitamínov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.