Prokurátorke, ktorá „zabudla“ rozhodnúť o Trnkovom kamarátovi, pozastavili výkon funkcie

Sudcovské kladivko
Sudcovské kladivko Zdroj: shuterstock.com

Rozhodol o tom generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v pondelok rozhodol o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora prokurátorke Krajskej prokuratúry Bratislava Ivete Kopčovej, ktorá je vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru trestne stíhaná pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, v súvislosti s nevybavením dvoch návrhov vyšetrovateľa policajného zboru na podanie obžaloby po dobu ôsmich rokov, informoval TV Markíza hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„Nemožno privierať oči nad vážnymi podozreniami voči prokurátorom, ktoré dôvodne ohrozujú dôveryhodnosť a povesť prokuratúry. Pretože len inštitúcia, ktorá sama principiálne dbá na dodržiavanie pravidiel, uplatňovanie práva a vyvodzovanie zodpovednosti dovnútra, môže efektívne strážiť zákonnosť,“ zdôraznil Žilinka.

Kopčová nekonala vo veci podnikateľa Loránta Kósu obvineného z pokusu o úverový podvod z dôvodu, že omylom údajne založila spis do spisovne. Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár ju v novembri 2019 odvolal z funkcie krajskej prokurátorky v Bratislave. Naďalej zostala pôsobiť vo funkcii prokurátorky na KP v Bratislave.

Kopčová tvrdila, že v prípade Loránta Kósu osem rokov nepodala obžalobu, pretože naň zabudla. „Dĺžka prípravného konania bola ovplyvnená mojím vlastným pochybením, ku ktorému došlo v súvislosti s opakovaným sťahovaním sa v rámci viacerých kancelárií pri zmenách mojich vedúcich funkcií a vyšetrovací spis bol omylom založený do spisovne,“ povedala Kopčová ešte dávnejšie.

Kósa je kamarát bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Jeho meno zaznelo aj v uniknutej nahrávke „Trnka - Kočner“. V nej bývalému generálnemu prokurátorovi vyčítal pokus predať nahrávky zo spisu Gorila šéfovi finančnej skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi. „Kósa dostal tento nápad,“ znie Trnkov hlas v nahrávke.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti