Ako užívanie si života ničí srdce? Takýto je dopad tabaku, drog či alkoholu na život mladých

1.jpg
Zdroj: shutterstoc.com/ monticello

Všetko má svoje hranice a následky

Byť mladým je zábavné a bezstarostné. Poznáte to, prípadné tajné fajčenie za domom či s kamarátmi na ihrisku, oslavy v prázdnom dome, keď rodičia odídu na víkend preč, v niektorých prípadoch aj skúsenosť s drogami. Všetko to, čo rodičia zakazujú a pred čím deti varujú, oni jednoducho vyskúšajú.

Všetko má však svoje hranice a následky. Život mladých ľudí môžu tieto skúsenosti poznačiť, píše portál healthline.com.

Potvrdila to aj nedávna štúdia, ktorá preukázala, že "užívanie si života" (pitie, fajčenie, drogy), aj keď len rekreačné, je spojené s predčasnými srdcovými chorobami u mladých ľudí, najmä u žien. Štúdiu publikovali v časopise Heart a dospela k záveru, že ľudia, ktorí užívajú tieto škodlivé látky, majú až deväťnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že ich to ovplyvní.

Preukázala to aj skutočnosť, že stúpa počet mladých ľudí s aterosklerotickými kardiovaskulárnymi ochoreniami. Je pravda, že vplyv návykových látok na srdce bol už viackrát preukázaný, ale až tentoraz zistili aj jasnú väzbu pri rekreačnom užívaní u mladých ľudí.

Prečítajte si aj: Tvár ako zrkadlo vášho zdravia. Čo prezrádza tá vaša?

„Vedeli sme, že látky ako alkohol, tabak a nelegálne drogy hrajú úlohu pri rozvoji aterosklerotických kardiovaskulárnych chorôb (ASCVD), ale nevedeli sme, že aj malé užívanie týchto látok má také hlboké účinky na vývoj predčasného ASCVD, najmä u žien," priznáva doktor Robert Ochsner.

Čo odhalila štúdia

Pomocou informácií získaných z celonárodnej databázy zdravotnej starostlivosti a registra ľudí s predčasnou aterosklerózou sa vedci zamerali na rekreačné užívanie tabaku, marihuany, alkoholu a drog ako je kokaín a amfetamíny.

Extrémne predčasné srdcové choroby definovali ako „príhodu" ako napríklad srdcový infarkt, anginu (angina pectoris - zvieravá, tlaková bolesť za hrudnou kosťou) či mozgovú príhodu pred 40. rokom života. Títo ľudia väčšinou fajčili, pili, užívali kokaín, amfetamíny a marihuanu.

Po zohľadnení faktorov, akým je cukrovka, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol, bola u fajčiarov dvakrát vyššia pravdepodobnosť predčasného srdcového ochorenia, zatiaľ čo u tých, ktorí pili rekreačne, bola pravdepodobnosť vyššia o 50 percent.

Pacienti, ktorí užívali kokaín, mali vyše dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť predčasného srdcového ochorenia, zatiaľ čo tí, ktorí užívali amfetamín, mali takmer trikrát vyššiu pravdepodobnosť. U ľudí, ktorí užívali marihuanu a iné drogy bola tiež dvojnásobne vyššia.

Zdroj: shutterstoc.com/oneinchpunch

Účinok na ženy

„Ženy môžu byť náchylnejšie na vazospazmus artérií (kŕče zasahujúce cievy) ako muži, čo môže viesť k srdcovému infarktu," uviedol Guy Mintz, riaditeľ kardiovaskulárneho zdravia a lipidológie. „Tento vazospazmus môže byť vyvolaný zápalom, ale je známe, že ho spôsobuje aj kokaín," vysvetlil. „Aj keď nepoznajú presný mechanizmus, vedia, že aj fajčiarky sú náchylnejšie na srdcové choroby ako fajčiari," dodal Mintz.

„Zvýšený počet žien je veľmi zaujímavý," uviedol doktor Monty Ghosh, odborný asistent interného lekárstva a špecialista na závislosť. „Je ťažké uviesť konkrétne faktory, ktoré to spôsobujú, ale autori štúdie špekulujú, že je to čiastočne preto, lebo spoločnosť tak často nerobí skríning (činnosti, ktoré vyhľadávajú v populácii jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky) a liečbu u žien ako u mužov," uviedol Ghosh. „Znamená to, že sa ženy dostatočne včas nezaoberajú problémami, ktoré vedú k ich problémom so srdcom," dodáva.

„Aby sa zistilo, prečo existujú také závažné účinky na vývoj predčasného a extrémne predčasného ASCVD u žien, budú potrebné ďalšie štúdie," uviedol Ochsner.

Prečítajte si aj: Nevyspytateľné opuchy, bolesti a riziko zadusenia. Čo je to heditárny angioedém a koho postihuje?

Účinky drog na telo

Doktor Anthony Wayne Orr v štúdii uviedol, že kokaín a metamfetamín sa spájajú aj s rýchlejším starnutím buniek a neurokognitívnym poklesom. Ľudia, ktorí začali s užívaním drog v mladšom veku, mali z dlhodobého hľadiska horšie zdravotné výsledky. „Mladí sme iba raz a mali by sme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme tento stav udržali, pokiaľ to bude možné," dodal.

„Mladí ľudia sa často cítia neporaziteľní," tvrdí doktor Christopher Johnston, „Namiesto toho, aby sa venovali skutočným rekreačným aktivitám na zvládanie stresových situácií ako sú napríklad outdoorové aktivity, joga alebo stretnutia s kamarátmi, užívajú látky, ktoré menia ich myseľ aj náladu," uviedol Johnston.

„Vystihuje to aj citát od Mickeyho Mantla: ‚Keby som vedel, že budem žiť tak dlho, postaral by som sa o seba lepšie.‘ Drogy sú nezdravou rýchlou nápravou zlého stavu. Zdravšie činnosti si vyžadujú úsilie a dlhší čas, aby dosiahli požadované účinky," dodáva.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti