Zo súkromných MOM sa údajne stáva biznis. Ministerstvo zdravotníctva ich začalo kontrolovať

Vancouver sa po štyroch zápasoch dočkal víťazstva.
Zdroj: TV Markíza

Kým súkromné MOM-ky majú takzvané paušálne platby, mestá dostanú päť eur za jedného otestovaného občana.

Mestá a obce sa sťažujú, že zo súkromných MOM-iek sa stáva biznis. Pritom na prevádzku odberných miest musia najmä malé dediny doplácať zo svojej kasy. Ministerstvo zdravotníctva posiela do odberných miest neohlásené kontroly.

Antigénové testovacie miesto buď zriadi súkromník alebo samospráva. A práve mestá už majú testovania dosť. Topoľčany dokonca už ďalšie testovanie odmietajú organizovať.

Kým súkromné MOM-ky majú takzvané paušálne platby, mestá dostanú päť eur za jedného otestovaného občana. Menším samosprávam to nestačí a končia v strate.

Súkromná MOM-ka má za jeden deň prevádzky od 840 do 870 eur. Mesačne teda môže od štátu „skasírovať“ aj takmer 30-tisíc eur. Samosprávy cítia krivdu, no poplatok im nateraz nezvýšia.

Ministerstvo zdravotníctva podpísalo zmluvy s rôznymi podnikateľmi, od reštaurácií cez realitné kancelárie až po fitnescentrá.

Viacero MOM-iek prevádzkuje aj Slovenský červený kríž. Tvrdia, že paušálna platba je pre nich nastavená tak akurát. Peniaze od štátu vraj vyryžujú len tí, ktorí testovanie nerobia poctivo a nespĺňajú predpísané požiadavky.

Ministerstvo zdravotníctva už poslalo do vytipovaných miest kontroly. Zatiaľ rozdali pokuty vo výške 2800 eur. Najčastejšie na mieste chýbal dohodnutý počet pracovníkov.

Kým MOM-ky niekde zívajú prázdnotou, v menších regiónoch chýbajú. Ministerstvo zdravotníctva totiž vyžaduje, aby bola MOM-ka postavená v spádovej oblasti pre minimálne 5000 obyvateľov.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti