Od 1. marca platia nové energetické štítky na spotrebičoch. Ušetria vám desiatky eur

Ilustračná snímka.
Zdroj: Mmaxer/shutterstock.com

Okrem energetickej triedy sa zjednodušil aj údaj o spotrebe vody.

Pri kúpe novej práčky alebo sušičky vám pomôžu na ich prevádzke ušetriť desiatky eur. V celej Európskej únii na spotrebičoch už platia nové energetické štítky. Sú prehľadnejšie, no najmä sa z nich dozviete presnejšie informácie o spotrebe.

Rozdiel medzi najúspornejším spotrebičom a takým, ktorý žerie najviac energie, pocítite aj na účte za elektrinu. Ak sa napríklad pri práčke rozhodnete namiesto Géčkového modelu pre Áčkový, usporiť viete desiatky eur ročne.

Predajca v elektro obchode hovorí, že na Áčkovú energetickú triedu treba jednoznačne staviť iba pri niektorých spotrebičoch.

Okrem energetickej triedy sa zjednodušil aj údaj o spotrebe vody. Oceníte to napríklad pri kúpe umývačky riadu. Doteraz sa na štítkoch uvádzala ich odhadovaná ročná spotreba vody. Tento údaj bol iba všeobecný a preto aj nepresný. Po novom to bude iné.

V súčasnosti sa nové energetické štítky dotknú bielej techniky, umývačiek či sušičiek bielizne. Onedlho sa ich používanie ešte rozšíri.

Odborníci pripomínajú, že ani nový systém nie je bez chyby. Určiť presnú spotrebu nie je ľahké. Údaje na štítkoch treba aj preto brať iba orientačne.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Elektronika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.