Stovky policajtov vyrazia do ulíc. Prečítajte si, aké pokuty a za čo vám od stredy hrozia

Richard Sulík v Na telo plus.
Zdroj: TASR - Milan Drozd

V uliciach budú aj policajti v civile.

Od stredy (3. 3.) začínajú na Slovensku platiť nové opatrenia na základe vyhláseného núdzového stavu a aktuálnej epidemiologickej situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.

Polícia bude robiť prísnejšie kontroly a zameria sa na nedodržiavane platných opatrení. Ako sme vás už informovali v uliciach môžete stretnúť uniformovaných mužov zákona, ale aj v civilnom oblečení.

Prečítajte si aj: Podrobné zmeny v zákaze vychádzania, tu sú všetky výnimky

Kontroly by sa mali zamerať napr. na otvorené prevádzky, porušenie karantény, zákaz vychádzania, prekročenie hraníc okresu alebo nenosenie rúšok či respirátorov.

Výšky pokút

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva vám môže udeliť pokutu až do výšky 1 659 eur. Za nerešpektovanie opatrení môžete dostať v blokovom konaní pokutu až do výšky 1 000 eur. Môžu vám ju dať štátni i obecní policajti.

Čo môže kontrolovať polícia a čo RÚVZ

V kompetencii polície je kontrolovanie porušenia zákazu vychádzania, resp. prekročenia hraníc okresu. Podmienky obmedzenia pohybu zákazom vychádzania stanovila vláda v uznesení.

Zákaz vychádzania, rúško a karanténa

Polícia od začiatku kontrol počas pandémie viackrát upozornila, že každý prípad bude posudzovať individuálne

Ak porušíte zákaz vychádzania a nepreukážete sa výnimkou, môže dostať na mieste pokutu v blokovom konaní do 1 000 €. Polícia na sociálnej sieti informuje, že ak nebudú splnené podmienky blokového konania, oznámi váš priestupok na okresný úrad.

Zdroj: TASR - Milan Drozd

Keď vás bude kontrolovať policajt a nemáte horné dýchacie cesty prekryté rúškom, respirátorom, šálom, či šatkou, môžete na mieste dostať pokutu tiež do 1 000 eur. Ak ju nebudete môcť zaplatiť, váš priestupok oznámia na regionálny úrad verejného zdravotníctva. Rovnaký postup i sankcie platia aj pri porušení karantény.

Obmedzenie prevádzok a podujatí

Zatvorené musia byť maloobchodné prevádzky, prevádzky poskytujúce služby a nesmú sa organizovať verejné podujatia. Porušenia zákazu sa nedopustí zákazník, ale len fyzická osoba - podnikateľ alebo právnická osoba napr. majiteľ alebo konateľ prevádzky. Ak polícia zistí porušenie otvorenia, neudeľuje pokutu, ale prípad podstúpi na prejednanie na miestny príslušný regionálny ÚVZ.


Ako vysvetlil Marek Eliáš z odboru komunikácie úradu verejného zdravotníctva, aj hygienici môžu kontrolovať spomínané obchody. Prevádzkovateľovi je možné podľa zákona uložiť pokutu až do 20-tisíc eur.

„Ide o maximálne hranice pokút. Pri stanovovaní ich výšky úrady prihliadajú na závažnosť, trvanie a dôsledky porušenia vyhlášok. Cieľom kontrol nie je vyberať pokuty, ale zabezpečiť dodržiavanie nariadených opatrení, aby sa zamedzilo šíreniu COVID-19," doplnil.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.