Podali návrh na obžalobu! Nad Trnkom sa v kauze Gorila sťahuje slučka

Mal ju ukrývať na viacerých miestach, namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní.

Vyšetrovateľ NAKA skončil vyšetrovanie zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, z ktorého obvinil Dobroslava Trnku a podal návrh na jeho obžalobu. Týka sa prevzatia nahrávky Gorily od Mariana Kočnera.

Ako informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka, bývalý generálny prokurátor si nemal splniť povinnosť, ktorá mu vyplýva zo zákona. „Konkrétne stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel. Vyšetrovateľ preto podal návrh na podanie obžaloby na obvineného na Úrad špeciálnej prokuratúry," konštatoval.

Trnka mal, podľa záverov vyšetrovania, spomínaný zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhšiu dobu.

Zdroj: Dennik N

„Od osoby M. K. mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach, namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní," uviedol k prípadu Slivka.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Trnku v decembri 2019 zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby pod krycím názvom Gorila. Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti