Slovenky zarábajú o pätinu menej ako muži. MDŽ nám má pripomínať aj boj za rovnoprávnosť

profimedia-0108791722.jpg
Zdroj: shutterstoc.com/Gorodenkoff

Pandémia koronavírusu môže túto priepasť ešte prehĺbiť.

Medzinárodný deň žien zaviedlo OSN k výročiu štrajku 40-tisícok krajčírok z New Yorku v roku 1908. Tie bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym platom a zlým pracovným podmienkam.

Ani 21. storočie dosiaľ neprinieslo na Slovensko rovnoprávnosť medzi ženami a mužmi. Nerovnoprávne postavenie v spoločnosti si pritom ženy začali uvedomovať už v 17. a 18. storočí. Postupom času si vybojovali právo voliť, rozhodovať o svojom majetku, rovnosť s mužmi pred zákonom a rovnaké právo na vzdelanie a prácu. Napriek tomu zverejnil spevák James Brown ešte v roku 1966 jednu zo svojich najznámejších piesní o mužskom svete, v ktorom žili: „Toto je svet mužov, je to svet mužov, ale bol by ničím, ničím bez žien alebo dievčat."

Čo sa týka rovnoprávností v pracovných pozíciách a v platoch, rozdiely sú tu dodnes. „Ženy zarábajú na Slovensku o pätinu menej ako muži. Tento rozdiel sa pritom za posledné desaťročie zmenil iba minimálne. Slovensko tak aj naďalej patrí v Európskej únii medzi krajiny s najvýraznejším rozdielom medzi zárobkami mužov a žien. Koronakríza navyše môže platové rozdiely ešte viac prehĺbiť," tvrdí analytička Eva Sadovská. Prečo je to tak? Pozrime sa niekoľko faktov.

Platové rozdiely, ktorým sa nedá zabrániť

„Na Slovensku je priemerná mzda ženy o - 20,2 percent (t. j. o - 283 eur) nižšia ako u muža. Vyplynulo to z údajov Štatistického úradu SR za rok 2019. Za posledných 10 rokov sa pritom rozdiel medzi platmi mužov a žien znížil iba minimálne, keďže v roku 2009 zarábali ženy o -25,3 percent menej ako muži," upresnila Sadovská.

Môže za to viacero faktorov. Ženy sú často nútené pracovať na skrátený úväzok, pracovať v slabšie platených odvetviach či povolaniach ako muži a, samozrejme, odchádzajú aj na materské a rodičovské dovolenky, preto je rozdiel v celkových zárobkoch výrazný. Avšak aj keď sa nepozrieme na celkovú výšku platu, ale iba hodinový zárobok, rozdiel je výrazný. Muži zarábajú na hodinu viac o vyše osemnásť percent. „Nič to teda nemení na tom, že na Slovensku máme priepastný rozdiel medzi zárobkami mužov a žien. V rámci 27-člennej EÚ dokonca šiesty najvýraznejší," približuje Sadovská.

Ako sme už aj vyššie spomínali, častým problémom sú aj odvetvia a povolania sprístupnené ženám. Medzi riadiacimi a manažérskymi pracovníkmi nájdete častejšie mužov ako ženy. „Tento stav veľmi dobre ilustruje situácia v oblasti zdravotníctva a sociálnej pomoci. Počet žien pracujúcich v tomto odvetví je 164-tisíc a mužov 34-tisíc. Kým v prípade žien majú prevahu zdravotné sestry či sociálne pracovníčky, u mužov dominujú lekári," tvrdí analytička.

Zdroj: TV Markíza

Platové rozdiely na rovnakých pozíciách

Podľa analytičky sa väčšinou objavujú platové rozdiely bezdôvodne aj na rovnakých pracovných pozíciách. „Dobrým príkladom sú účtovníčky, ktorých priemerný plat je o 30 % nižší ako priemerný plat účtovníkov. Nižšie platy, približne o pätinu až štvrtinu, majú oproti svojim mužským kolegom ale aj predavačky, právničky či fotografky. A takto je to v drvivej väčšine povolaní," vysvetľuje.

„Najvýraznejšie platové rozdiely sú evidované vo finančných a poisťovacích činnostiach. V tomto odvetví je priemerná mzda ženy až o 36 percent nižšia ako u muža. V oblasti informácií a komunikácie ženy zarábajú o 31 percent menej ako muži," dodáva. Rovnaké platové podmienky majú ženy s mužmi iba v ozbrojených silách a v školstve, kde dokonca ženy občas mužov platovo aj prevyšujú.

Prečítajte si aj: Gynekológ vďaka vlastnej skúsenosti dnes pomáha tým, ktorým sa nedarí splodiť dieťa

Vplyv pandémie

Vplyvy pandémií na platy žien a mužov sú bežné, výnimkou nie je ani pandémia koronavírusu, ktorá ovplyvnila aj slovenský trh práce. Práve ženy totiž častejšie čerpajú OČR, sú zamestnané v obchodoch s oblečením, v reštauráciách či ubytovacích zariadeniach. Niektoré išli na home office, kedy museli skĺbiť prácu s domácnosťou, výchovou a vzdelaním detí.

„Toto všetko oslabovalo vlani vyjednávaciu pozíciu žien ohľadom zvyšovania miezd. Predpokladáme preto, že pomyselné nožnice medzi platmi žien a mužov zostali aj vlani naďalej otvorené, možno ešte o niečo viac ako v roku 2019," dodáva Sadovská.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovensko

Dôležité udalosti