Koľko krokov denne by ste mali prejsť? Známa hranica 10-tisíc nie je správna

Manželia si nenechali ujsť bejzbalový zápas.
Zdroj: Bignai/shutterstock.com

Správne číslo je odlišné.

Koľko krokov denne by ste podľa vás mali prejsť, aby ste boli zdravý a fit? Väčšina digitálnych technológií ako mobil a inteligentné hodinky tvrdia, že 10-tisíc, ide však o nesprávny údaj. Skúste si teda tipnúť, je potrebné mať viac alebo menej pohybu?

Túto otázku si položila aj americká doktorka I-Min Lee. Skúmala, kde sa toto číslo vzalo a dostala sa až k roku 1965. Japonská spoločnosť vtedy začala vyrábať krokomery a vymyslela si tento údaj ako marketingový ťah. Nikto nepredpokladal, že sa natoľko ujme, vryje do pamäti a stane sa na najbližších 50 rokov paušálnym číslom k zdraviu.

Prečítajte sia aj: Ako užívanie si života ničí srdce? Takýto je dopad tabaku, drog či alkoholu na život mladých

Lee teda zisťovala či ide o opodstatnený počet krokov. Podľa jej štúdie sa u staršej ženy, ktorá denne prejde 4 400 krokov zníži riziko úmrtnosti oproti žene, ktorá sa nehýbe vôbec. Každý vyšší počet krokov do hranice 7 a pol tisíc navyšuje tento efekt. Nad túto hranicu už podľa doktorky už nie je vidieť významnejší efekt.

Znamená to, že denne by ste mali minimálne prejsť 4 400 krokov a optimum je 7 a pol tisíc krokov.


Cesta je cieľ

Ide však opäť o čísla, paušálne výsledky. Každé telo je individuálne, každá osoba má inú kondíciu, zdravotný stav, inak žije a iný druh pohybu jej aj vyhovuje. Orientovať sa paušálne len na nejaké čísla nie je úplne v poriadku, niekomu to totiž môže pomôcť, ale inému aj uškodiť.

„Pokiaľ ste boli doposiaľ neaktívny, snažte sa začať hýbať postupne a postupne aj navyšovať počet krokov. Akonáhle sa budete cítiť dobre a zlepšíte si kondíciu, môžete si pridať aj iné fyzické aktivity, postupne meniť jedálniček aj svoje myslenie," radí špecialista na chudnutie Peter Havlíček. Podľa neho je lepšie riadiť sa heslom: „Cesta je cieľ." Žiť zdravo, byť vo forme, hýbať sa a schudnúť môžete aj postupne, píše portál dama.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti