Menštruácia: Čo je pri nej normálne a kedy by ste už mali vyhľadať lekára?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Africa Studio/shutterstock.com

Je to zložitý hormonálny proces, ktorý každá žena vníma inak.

Menštruáciu zažíva každá zdravá žena približne polovicu svojho života. Už dávno nejde o tabuizovanú tému, práve naopak, je potrebné sa o nej rozprávať. Ide o zložitý hormonálny proces, ktorý každá žena vníma inak a má u nej iné sprievodné symptómy. Ak je všetko v poriadku, žena môže otehotnieť. Čo ak nie je?

Dĺžka cyklu

Priemerná dĺžka cyklu je 28 dní, u niekoho je to však menej (21) a u iných viac (35) dní. Počet dní nie je až tak dôležitý, ale jeho pravidelnosť áno. Je preto správne zapisovať si menčtruáciu aj jej priebeh do kalendára či na to využiť jednu z dostupných aplikácií, radí portál mojezdravi.cz.

Prečítajte si aj: Koľko krokov denne by ste mali prejsť? Známa hranica 10-tisíc nie je správna

Občas vám totiž môže vynechať. Nemusí sa jednať o tehotenstvo, ani o zdravotný problém, spôsobiť to môže aj stres či úbytok hmotnosti. Ak t však trvá dlhšie ako dva mesiace, je nutné navštíviť lekára. Môže sa totiž jednať aj o štítnu žľazu, obličky, nádor, hypofýzu či syndróm polycystických vaječníkov.

Intenzita a farba krvácania

Menštruačnú krv si žena len tak nezmeria, a tak si ženy majú všímať koľko vložiek za cyklus spotrebujú. Ak si meníte tampóny a vložky každú hodinu až dve, máte silné krvácanie. Pokiaľ menej, je v poriadku. V prípade, že máte zavedené vnútromaternicové teliesko či antikoncepciu je slabšie krvácanie bežné.

Aj keď to pre niektorých môže znieť nechutne, ale mali by ste si sledovať aj sfarbenie krvi. Ak je svetlá a ružová, nie je to správne, môžete mať nízku hladinu estrogénu. Môže to byť spôsobené častým posilňovaním, keďže časté cvičenie znižuje hladinu estrogénu. Samozrejme môžete mať aj nevyváženú stravu či už vyššie spomínaný syndróm polycystických vaječníkov.

Zdroj: Shutterstock.com/MasAnyanka

V prípade, že si všimnete tmavšie časti, môže ísť o staršie kúsky z vnútromaternicovej sliznice a krvi, objavujú sa na začiatku cyklu. Ak si ich všimnete ku koncu, informujte o tom svojho gynekológa.

Problémové je krvácanie mimo cyklu, inak nazývané aj špinenie. Spôsobené môže byť tehotenstvom, hormonálnou nerovnováhou v organizme, užívaním niektorých liekov, nádor a spôsobiť ju môže aj antikoncepcia. Ak krvácate po pohlavnom styku, môžete mať pohlavnú chorobu či jemne poranenú sliznicu. Každopádne, taktiež je vhodné ak navštívite lekára.

Bolesti

Na menštruácií je najhoršia bolesť a výkyvy nálad. Niektoré ženy dokonca trpia nevoľnosťou a sú podráždené, predsa len, nie je to úplne príjemné krvácanie. Okrem bolestí v podbruší pociťujú aj bolesť krížov a často aj hlavy. Na túto bolesť si v podstate vedia zvyknúť a už aj predpokladajú jej intenzitu.

V prípade, že sa bolesť už stáva neznesiteľnou a bráni vám v bežnom fungovaní, je to už problém. Môže ísť o zápal, potrat ale aj choroby endometriózy. V takomto prípade okamžite navštívte lekára.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti