Monika Jankovská si slobodu dlho neužila, pred väznicou ju zadržali kukláči

Spor s vodohospodármi
Spor s vodohospodármi Zdroj: TV Markíza

Zadržanie súvisí s kauzou Fatima. Jankovská sa psychicky zrútila a skončila v rukách lekárov.

Po tom, ako bola bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská rok vo väzbe, rozhodol dnes podľa našich informácií Najvyšší súd SR o jej prepustení na slobodu. Spoza mreží sa dostal aj exsudca Krajského súdu v Bratislave Richard Molnár.

Jankovská si ale slobodu neužije. Pred nemocnicou pre obvinených v Trenčíne, kde sa nachádzala, ju zadržali kukláči pre stíhanie v kauze trenčianskeho baru Fatima. Je tam aj vyšetrovateľ tejto kauzy Peter Juhás.


Zdroj: TV Markíza

Kaucia 100-tisíc eur a náramok

Monika Jankovská bola vo väzbe bola od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Obvinená je z prijímania úplatku a z podplácania.

Exsudca Richard Molnár bol za mrežami tiež takmer rok, obvinený je z prijímania úplatkov a zasahovania do nezávislosti súdu. Svoje obvinenia odmieta.

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Peter Pulman súhlasil o stíhaní na slobode už v polovici februára, voči čomu podala na Najvyšší súd sťažnosť prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Valéria Simonová.

„Senát 5T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a pri konštatovaní kolúznej a preventívnej väzby, ako aj dôvodnosti trestného stíhania, väzbu u oboch obvinených Moniky J. a Richarda M. nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a prijatím peňažnej záruky vo výške 100-tisíc eur," uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Zdroj: TV Markíza

Senát zároveň oboch obvinených prepustil z väzby na slobodu a uložil im viaceré povinnosti a obmedzenia vrátane ich kontroly technickým prostriedkom, teda zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby - monitorovacím náramkom.

Špeciálna prokuratúra už pripravuje dovolanie voči prepusteniu Jankovskej a Molnára. Potvrdil to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Viac sa dočítate TU.

Kauza Fatima

V kauze Fatima je Jankovská obvinená z trestného činu marenia spravodlivosti.

Kľúčový svedok Michal Vida pred rokmi opísal, ako mala vziať ešte ako sudkyňa od mafiána Petra Čongrádyho úplatok za to, aby poslala pôvodných majiteľov trenčianskeho podniku do väzenia a mafián by sa tak Fatimy zmocnil.

Potom Vida zmenil výpoveď. Čo sa malo diať v pozadí, vyplávalo na povrch postupne. Vida ale nedávno opäť otočil a vrátil sa k pôvodnej verzii o násilnom prebratí Fatimy.

Všetko sa to dialo v roku 2018. Organizátorkou mala byť Jankovská, ktorá mala svojho svata Petra Vaska inštruovať, aby ovplyvnil výpoveď Vidu tak, že si vymyslí uveriteľnú verziu dôvodu zmeny svedectva - a to v jej prospech.

Jankovská mala cez Vaska Vidovi ponúknuť, že mu vybaví priaznivé rozhodnutie v jeho trestnej veci. Ak svedectvo nezmení, zariadia, aby bol odsúdený a účelovo stíhaný za vyfabrikované veci na NAKA.

Advokátku Annu Žedényiovú viní vyšetrovateľ z toho, že Vidovi vypracovala niekoľkostranový text. Ten sa mal naučiť a ponúknuť tak nový príbeh a svedectvo, aby vyvinil Jankovskú.

Úlohou - vtedy ešte policajta NAKA - Milana Žáčika malo byť, aby zabezpečil prijatie Vidovho oznámenia. Vasko je v tejto veci vo väzbe ako jediný. Žedényiová, Žáčik aj Vida sú na slobode a svoju vinu odmietajú.

Viac sa o schéme ovplyvňovania kľúčového svedka dozviete TU.

Pokus o samovraždu

Jankovská bola uplynulý mesiac v nemocnici pre obvinených v Trenčíne. Previezli ju tam po tom, ako sa koncom januára predávkovala liekmi, čím sa pokúsila o samovraždu.

Niekoľko týždňov predtým držala protestnú hladovku.

Zmenila postoj

Výpoveď Jankovskej zasahuje do množstva prípadov, priznáva trestnú činnosť, no odmieta prijímanie úplatkov.

Akúkoľvek trestnú činnosť najprv odmietala. Ešte predtým, ako sa dostala do väzby, poprela aj spojitosť s Marianom Kočnerom. Novinárom v tom čase tvrdila, že Kočnera nepozná a nekomunikovala s ním ani priamo, ani sprostredkovane. Po tom, ako začala s vyšetrovateľmi spolupracovať, komunikáciu s ním potvrdila.

Správu budeme aktualizovať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti