Koaličná kríza v skratke. Pozrite si, čo všetko sa udialo za pár hodín

Najhlasnejšie sa hovorí o rekonštrukcii vlády, predčasné voľby si neželá nikto z koalície.

Koalícia sa po necelom roku otriasa v základoch. Síce už mesiace v nej pretrvávali menšie i väčšie konflikty, nikdy však nebola tak blízko k rozpadu. Poslednou kvapkou bol pre koaličné strany Za ľudí a SaS spôsob, akým predseda vlády Igor Matovič doviezol ruskú neregistrovanú vakcínu Sputnik V.

Všetko sa zomlelo relatívne rýchlo. Najprv v pondelok (1.3.) večer Tomáš Valášek na protest dovozu ruskej vakcíny prestal podporovať koalíciu a odišiel aj z klubu Za ľudí. Na druhý deň predsedníčka strany Veronika Remišová vyhlásila, že „reálne hrozí rozpad koalície." Zároveň na večer zvolala rozšírené predsedníctvo strany, ktoré rokovalo o všetkých možnostiach. Aj o odchode z vlády.

V ten istý utorkový večer zvolal rozšírené predsedníctvo strany aj predseda SaS Richard Sulík, ktoré taktiež preberalo všetky možné alternatívy. V neskorých nočných hodinách sa obe strany v rokovaniach spojili, čím dali jasný signál, že chcú vo vyjednávaniach postupovať spoločne.

V stredu na vládu ministerky za stranu Za ľudí, Veronika Remišová a Mária Kolíková, už ani neprišli. Richard Sulík po jej skončení vyhlásil, že SaS bude žiadať rekonštrukciu vlády, no odmieta predčasné voľby. Rovnaký postoj po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou deklarovala aj Veronika Remišová.

Navyše, obaja vyhlásili, že už vôbec nejde len o ruskú vakcínu, ale o spôsob, ako Igor Matovič vládne. Podľa Richarda Sulíka sa rozhádal už so všetkými naokolo a takto to vraj ďalej nejde.

Stredajší maratón rokovaní zakončili lídri koaličnou radou, ktorú zvolal predseda Sme rodina Boris Kollár. Po asi troch hodinách z rokovaní vzišlo, že na stole sú všetky možnosti, no najhlasnejšie sa hovorí o rekonštrukcii vlády. Predčasné voľby si neželá nikto.

Jediný, ktorý sa pred kamery nepostavil, bol Igor Matovič a k rokovaniam sa nevyjadril ani jeden zo zástupcov OĽaNO. Predseda vlády svoje stanoviská ku kríze výlučne komentuje len cez statusy na Facebooku.

Čo bude ďalej? Boris Kollár vyhlásil, že musí zvolať predsedníctvo strany, ktoré sa podľa jeho slov môže pre rôzne zdravotné problémy viacerých jeho poslancov konať až na budúcu stredu. Viacerí analytici sa zhodujú, že takto chcel len získať čas pre seba, ale aj pre Igora Matoviča. Týždeň je totiž dosť dlhá doba, aby emócie opadli a niektoré problémy mohli vyhniť.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti