Nemôžete ísť na toaletu? Najčastejšie príčiny zápchy a rady, ako ju účinne poraziť

IMG_0569.PNG
Zdroj: shutterstoc.com/Leszek Glasner

Zápcha trápi priemerne každú štvrtú osobu.

Ak niekoho trápi trávenie, je to veľmi nepríjemné. Väčšinou sa cítite zaťažený, máte nafúknuté brucho, ste hladný a pritom sýty, cítite sa nekomfortne a vedie to aj k zbytočnej nervozite. Nejde o tému, o ktorej sa ľudia bežne a radi rozprávajú, a tak je dobre si aspoň niečo prečítať.

Možno vás prekvapí, že zápchou trpí veľa ľudí, vraj v priemere jedného zo štyroch ľudí. Zápchou trpí každá osoba, ktorá chodí na toaletu menej než trikrát za týždeň. Jej frekvencia súvisí aj s vekom a pohlavím. V detstve trápi viac chlapcov ako dievčatká, v dospelosti je to opačne. Najčastejšie sa ňou trápia dôchodcovia, ktorí až v štyridsiatich percentách riešia problémy so stolicou. Horšie je, že sa väčšina za to hanbí, nerieši to a iba minimum z nich vyhľadá aj odbornú pomoc.

Prečítajte si aj: Menštruácia: Čo je pri nej normálne a kedy by ste už mali vyhľadať lekára?

Príčiny

Tých môže byť naozaj neúrekom, od nevhodne vyskladanej stravy, cez nedostatok vlákniny, malý príjem tekutiny, nedostatočný pohyb, nepravidelný denný režim až po ochorenie tráviaceho systému, úraz mozgu, metabolické a hormonálne poruchy či ochorenie močových ciest, upozorňuje portál mojezdravi.cz.

V niektorých prípadoch je zápcha aj vedľajším účinkom liekov ako napríklad antidepresív a antihypertenziva. U žien ju spôsobuje aj tehotenstvo a problémy sa objavujú aj krátko po pôrode. V prípade, že sa problémy opakujú alebo trvajú dlhšiu dobu, určite by ste ich mali prekonzultovať s lekárom.

Zdroj: shutterstoc.com/Thunderstock

Deti a seniori

Tieto dve skupinky sú mierne komplikovanejšie, zraniteľnejšie, a tak môže byť pre nich nebezpečná. „Pokiaľ má dieťa dlho problém s vyprázdňovaním, môžu sa u neho vyskytnúť problémy s rastom," upozorňuje doktor Vojtech Dotlačil.

Rodičia musia dohliadať na deti, aby pili dostatočné množstvo vody, mali zdravý jedálniček a pravidelný rytmus dňa.

U starších ľudí to môže viesť k obavám z prijímania ďalšieho jedla, čím si môžu oslabiť organizmus. Taktiež ide často o kombináciu viacerých faktorov, ako napríklad znížený pohyb, menšie množstvo slín, slabší pitný režim, problém s prehĺtaním a iné choroby.

Prečítajte si aj: Koľko krokov denne by ste mali prejsť? Známa hranica 10-tisíc nie je správna

Ako jej predchádzať?

V prvom rade dodržujte pitný režim a vypite 0,4 dcl vody na 10 kilogramov svojej váhy (ak vážite 60 kg vypite 2,4 litra vody). Snažte sa dodať telu dostatok zeleniny, ovocia a strukovín, aby vám nechýbala vláknina. Taktiež radšej konzumujte celozrnné pečivo a chlieb a skúste sa každý deň aspoň poprechádzať, radí portál zdravi.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.