Povinnosťami v práci sa deň neskončí. O koľko hodín pracujú ženy viac ako muži?

Mnohí partneri sa k ženám nesprávajú férovo a ešte stále delia domáce práce na "ženské" a "mužské".

Každá žena by mala byť docenená a nielen na Medzinárodný deň žien. Väčšinu roka sú mnohé ženy stále vo svojich domácnostiach považované za vychovávateľky, kuchárky, upratovačky, matky a partnerky. Občas ešte aj niečo nazvyš. Ich partneri sa k nim nesprávajú férovo a že nejde o výmysel, ale fakt, dokazuje aj český prieskum.

Je potrebné si pritom uvedomiť, že pokiaľ je väčšina domácich povinností na jednom z partnerov, môže to prinášať neúmernú psychickú a fyzickú záťaž, ktorá vyústi v zdravotné problémy (pocit úzkosti, pocit vyhorenia, vyčerpanosť), ale aj partnerské problémy (hádky, pocit nedocenenia). Férovo vyrovnané domácnosti znamenajú aj šťastný domov.

Prečítajte si aj: Žiada vás partner o odpustenie nevery? Predtým, ako sa rozhodnete, zvážte niekoľko faktorov

Druhá pracovná doba doma

Ak si niekto  myslí, že vo svete je konečne rovnoprávnosť, žije v omyle. Český portál dama.cz zverejnil výsledky prieskumu, ktoré dokazujú, že sme od toho ešte stále na míle vzdialení. Väčšinu domácich povinností majú v každej druhej domácnosti na starosti ženy. V priemere ich denne vykonávajú o hodinu dlhšie ako muži, to znamená vyše sedem hodín týždenne.

„Zistili sme, že pracujúce ženy strávia denne približne štyri hodiny starostlivosťou o domácnosť a deti, čo je približne o hodinu viac ako muži," tvrdí Roman Bojko. Partneri väčšinou rozhodujú v otázke peňazí a nákladov. V tom najčastejšie panuje rovnoprávnosť. Vo všeobecnosti je inak o rodovej rovnoprávnosti presvedčených 52 percent mužov a iba 38 percent žien.


Stereotypy

Pri slove stereotyp je potrebné spozornieť. Práve v tých sú vychovávané aj mladšie generácie, ktorým je vštepované, že nejakú prácu vykonáva mama, pretože je žena a inú otec, pretože je muž. Práve preto má aj v dnešnej dobe v každej druhej domácnosti väčšinu domácich prác na starosti žena. Medzi takéto práce sa radí žehlenie, umývanie okien, výmena posteľnej bielizne a pod.

Pozitívnou informáciou je, že sa muži čoraz častejšie snažia zapájať do umývania riadu, bežných nákupov alebo vynášania smetí. Iné domáce práce si už snažia zo ženami rozdeliť.

Prečítajte si aj: Menštruácia: Čo je pri nej normálne a kedy by ste už mali vyhľadať lekára?

Deti a práca

Na ženy sa častejšie spolieha aj v starostlivosti o deti. Ony najčastejšie čerpajú OČR, čo preukázala aj pandémia koronavírusu. Väčšinou je na mamách, aby skĺbili svoju prácu s dištančným vzdelávaním detí a pomocou s domácimi úlohami.

Až 61 percent žien má pocit, že rovnaké pracovné podmienky nie sú nastavené pre obe pohlavia ani v práci.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.