Majú právo pýtať si policajti pred nákupnými centrami výsledok covid testu? Zistili sme viac

Nie vždy musíte mať pri sebe certifikát.

Majú alebo nemajú právo si policajti pred nákupnými centrami pýtať certifikáty? Kým infografika na stránke ministerstva zdravotníctva uvádza, že je to v poriadku, vo vyhláške sa píše niečo iné. Zisťovali sme, ako to teda je a kedy certifikát pri sebe mať netreba.

Počas prvého dňa sprísnených kontrol policajti v Rožňave zastavovali ľudí idúcich na nákup. Pred dverami obchodu si pýtali občiansky preukaz, ale aj negatívny výsledok testu na COVID-19.

Podľa infografiky, ktorú na svojej facebookovej stránke zverejnil rezort zdravotníctva, na nevyhnutnú cestu za účelom zaobstarania si základných životných potrieb potrebujeme negatívny výsledok testu. V uznesení vlády z 28. februára je ale uvedené, že test v takomto prípade nepotrebujeme.

Ako to teda je a či bol postup polície správny, sme sa pýtali na ministerstve zdravotníctva. Spomenuli sme aj nimi zverejnenú infografiku.

V odpovedi nám píšu, aby sme v uvedenej téme kontaktovali rezort vnútra, prípadne políciu. Napriek tomu, že všetci policajti spadajú pod prezídium policajného zboru, nás odporučili na hovorcu krajskej polície v Košiciach.

„Dôvodom, prečo príslušníci PZ pýtajú pred obchodnými centrami aj potvrdenia o negatívnom teste, je rôznorodosť prevádzok v nákupnom centre," uviedla Lenka Ivanová, hovorkyňa KR PZ Košice.

Podľa regionálneho hygienika sa dá v podobnom prípade vstúpiť do obchodu aj bez certifikátu. Čiže jednoducho povedané, ak idem na nákup potravín, treba si pamätať bod číslo tri - teda naplnenie základných životných potrieb.

„V prípade, ak si pani išla kupovať cigarety, nie je to naplnením základných životných potrieb," povedal Jozef Varga, regionálny hygienik RÚVZ Rožňava.

V takých prípadoch sa potom policajti riadia podľa bodu štyri a majú právo si pýtať aj certifikát.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kontrola

Dôležité udalosti