Zoroslav Kollár a Jarmila Urbancová mieria na slobodu

susss.mp4
Zdroj: TASR

Prepustil ich sudca Špecializovaného trestného súdu. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podá sťažnosť.

Zoroslava Kollára prepustil na slobodu sudca Špecializovaného trestného súdu. Televízii Markíza to potvrdil jeden z jeho advokátov Martin Berec.

Konkurzný právnik je vo väzbe od vlaňajšieho októbra. Zadržali ho v rámci akcie Víchrica. Stíhaný je pre zasahovanie do nezávislosti súdu.

"Vzhľadom na doterajšiu, podľa názoru obhajoby, nezákonnú väzbu nášho klienta, považujeme toto rozhodnutie za spravodlivé a rešpektujúce nielen ustanovenia všeobecne záväzných právnych predpisov s právnou silou zákona, ale taktiež aj ustanovenie príslušných medzinárodných zmlúv, ktoré sú súčasťou právneho poriadku SR a majú pred zákonom prednosť, ak poskytujú väčší štandard ochrany a základných práv a slobôd," povedal obhjaca Martin Berec.

Dodal, že toto rozhodnutie súdu vnímajú ako zastavenie pokračovania intenzívneho a nezákonného zásahu do základných práv ich klienta.

Na slobodu mieri aj bývalá sudkyňa

V rovnaký deň (27.2.2021) vypočúval sudca Ján Buvala aj obvinenú bývalú sudkyňu Jarmilu Urbancovú. Aj ju prepustil na slobodu. Advokát obvinenej Peter Erdős ale ešte nemá doručené rozhodnutie, takže sa k tomu nevedel vyjadriť.

Urbancová je stíhaná pre korupčnú trestnú činnosť a za mrežami je tiež od októbra.

Sťažnosť prokurátora

Proti rozhodnutiu súdu mieni dozorujúci prokurátor ÚŠP podať sťažnosť. Televízii Markíza to potvrdila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

"Vo vzťahu k uzneseniu sudcu pre prípravné konanie ŠTS Pezinok z 2.3.2021, ktoré bolo dozorujúcemu prokurátorovi doručené 4.3.2021, ktorým boli obvinené osoby Z.K. a J.U. prepustené z väzby, a ktorým bola nahradená ich väzba príslušnými inštitútmi podľa Trestného poriadku, mieni dozorujúci prokurátor podať v zákonnej lehote sťažnosť," vysvetlila pre TV Markíza hovorkyňa GP SR.

Znamená to, že konečné slovo o tom, či ich budú vyšetrovať za mrežami alebo na slobode, bude mať až Najvyšší súd SR.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Víchrica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.