Po týždni vytiahli zo štôlne telá dvoch hľadačov minerálov

17 ZA Krcmar za mrezami.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Dvom kamarátom sa stala osudnou ich záľuba.

Týždeň po tragédii v Štiavnických vrchoch sa banským záchranárom podarilo vytiahnuť zo starej štôlne dvoch mŕtvych hľadačov minerálov. Ich bezvládne telá ostali v ťažko dostupnom podzemí, kde namerali vysoké koncentrácie oxidu uhoľnatého.

Smutnú akciu začali záchranári ešte cez deň, skončili neskoro v noci. O výsledku hovorili dopredu opatrne. O výnimočnosti zásahu svedčí už to, že baníci museli najprv vybudovať v ťažkom teréne takmer 300 metrov dlhú lesnú cestu.

Telá mužov v starom banskom diele presne lokalizovali. Stratégia akcie sa musela trpezlivo dodržiavať, až prišiel štvrtok (4. 3.) podvečer. Záchranári vytiahli z banského priestoru telo prvého nebohého muža.

„Technicky je to veľmi náročné, samozrejme, sú stiesnené pomery. Druhý je asi 15 metrov od neho, je v zložitejšej polohe. Priestorové podmienky nám zatiaľ nedovoľujú dostať ho odtiaľ von. Verím, že sa nám to podarí,“ konštatoval vo štvrtok podvečer riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej služby Stanislav Paulík.


Podarilo sa, ale až po polnoci na piatok (5. 3.). Ráno sa tak pri opustenej štôlni robili už záverečné úpravy terénu.

Príprava k vytiahnutiu tiel trvala týždeň, čo aj kompetentní vopred predpokladali. Banský inžinier Erik Sombathy bol pri akcii od začiatku do konca. V okolí štôlne sa nachádza sutina, ktorá sa pri rozširovaní sypala. Ochranný štít vytvorila banská oceľová výstuž. Dostať telá mužov von bolo mimoriadne náročné.

„Chlapi, ktorí boli vnútri, si urobili vyslovene dieru s rozmermi 0,7 x 1,15 metra na výšku. Chodba bola niekoľkokrát zalomená, či vertikálne, či v horizontálnom smere, kde sa bolo treba plaziť,“ opísal situáciu Sombathy.

Dvojici kamarátov z Banskej Štiavnice sa tak stala osudnou záľuba, hoci riskantná. „V tomto prípade sa nedá hovoriť, absolútne, o nejakej bezpečnosti. Dúfajme, že to bude troška memento pre ostatných, aby podobné extrémne záležitosti vôbec nerobili,“ dodal banský inžinier.


BANSKÁ ŠTIAVNICA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Banská Štiavnica

Dôležité udalosti