Policajti kontrolovali aj ambulancie. Zisťovali, či lekári pracujú, lebo pacienti sa nevedia dovolať

Rok s koronou 3 KOMPLET_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Lekári sa bránia, že nestíhajú.

Muži zákona sa objavili vo viacerých ambulanciách Košického kraja v civile. Klopali na dvere, ukázali policajný odznak a pýtali sa, či lekár ordinuje.

Polícia tvrdí, že lekárov nechcela dehonestovať ani kriminalizovať. Kontroly v ambulanciách robili na základe požiadavky krajskej pandemickej komisie.

Mnohí pacienti sa vraj nevedia svojim lekárom dovolať. Obracajú sa tak na linku 155, kde už ich telefonáty nedokážu vybaviť. Kraj si chcel overiť, či je situácia naozaj taká vážna.

Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že ľudia, ktorí sa opakovane nevedia dovolať k svojmu lekárovi, sa často s týmto podnetom obracajú aj na nich. Naopak, Komora lekárov vysvetľuje, že ak v ambulancii nedvíhajú telefón, je to preto, že nestíhajú.


„Máme aj 80 pacientov v ambulancii, denne ich telefonuje aj 50, robíme, čo môžeme,“ tvrdí Tibor Prunyi, všeobecný lekár pre dospelých.

Ministerstvo kontroly vysvetľuje tak, že všetci sme istým spôsobom v tejto dobe políciou kontrolovaní. Aj naďalej však odporúča telemedicínu, a teda stále platí, že pacient má lekárovi najprv volať alebo písať. Opakovane.

Ambulancie majú na starosti samosprávne kraje. Bratislavský napríklad lekárov kontroluje len občasnými telefonátmi. Aj v tomto kraji sú ambulancie preťažené.

Na ministerstve už vymysleli aj manuál pre pozitívnych na COVID, aby vedeli svoj zdravotný stav do istej miery posúdiť aj doma. Rozlišujú v ňom situácie, počas ktorých máme volať len lekárovi a kedy je nutné zavolať si záchranku.

KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ambulancia

Dôležité udalosti