Na Kysuciach niekto vhadzuje do schránok zvláštny list. Je plný neprávd o vakcíne

Polícia rozháňa demonštrujúci dav v Mjanmarsku.
Polícia rozháňa demonštrujúci dav v Mjanmarsku. Zdroj: TV Markíza

Ľudia naň reagujú rôzne.

Obálka tváriaca sa ako informácie o očkovaní. Na Kysuciach niekto vhadzuje do schránok zvláštny list. Obálka na prvý pohľad vyzerá ako oficiálna informácia o vakcinácii, no po otvorení spôsobuje skôr zmätok. Do redakcie nám ju poslal nahnevaný divák, ktorý chcel ostať v anonymite.

V Dunajove vyberali ľudia koncom týždňa zo schránky obálku bez uvedeného adresáta či odosielateľa.

V liste sú úryvky spochybňujúce očkovanie s rôznymi zahraničnými menami doktorov. Píše sa v nich, že očkovanie nevytvorí dostatočnú imunitu či ovplyvní genetiku človeka. Žiadny odkaz na overiteľný zdroj tam ale nenájdete. Ľudia v obci na to reagujú rôzne.

Na list sme upozornili aj starostku. Myslí si, že ho rozniesol nejaký obyvateľ, ktorý je už z pandémie unavený.

Podľa hovorkyne Štátneho ústavu na kontrolu liečiv vedci okrem vakcíny dodávajú aj množstvo dát, ktoré sa pred registráciou skúmajú.

Dodávajú sa teda údaje z predklinických štúdií, z laboratória a štúdie na zvieracích modeloch. Údaje z klinických štúdií, ktoré musia byť rozsiahle na desiatkach tisíc účastníkov a ďalej údaje o kvalite. To znamená o výrobe, skladovaní a podobne. Údaje z klinických štúdií zahŕňajú tak isto informácie o bezpečnosti a účinnosti. Ako je vakcína účinná a aké môže spôsobiť prípadné nežiadúce účinky.

Starostka Dunajova sa pokúsi zistiť, kto list rozniesol, no zvažuje osloviť aj políciu.


ŽILINA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti