Monika Jankovská je "voľná". Súd rozhodol, že nepôjde do väzby

Zrážka dreziny a nákladného auto v obci ri obci Šarišské Michaľany.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Bývalá štátna tajomníčka je na psychiatrii v Trenčíne.

Monika Jankovská nejde do väzby. V nedeľu (7.3.) vo večerných hodinách o tom podľa informácií TV Markíza rozhodol trenčiansky súd.

Podľa Jankovskej advokáta Petra Erdösa uznesenie nie je právoplatné, prokurátor voči nemu podal sťažnosť. Monika Jankovská má po prepustení nosiť monitorovací náramok.

„Sudca pre prípravné konanie svojím uznesením rozhodol tak, že prepustil moju klientku zo zadržania. Čo sa týka návrhu na vzatie do väzby, skonštatoval, že tzv. kolúzne dôvody väzby vzhliadol, avšak jej väzbu nahradil primeranými povinnosťami a obmedzeniami. Konkrétne ide o zákaz styku a kontaktovania sa s obvinenými svedkami, znalcami v trestnej veci vedenej v kauze Fatima. Zároveň sudca rozhodol, že nevzhliadol dôvody pokračovacej, resp. preventívnej väzby," informoval Erdös.

Sťažnosť prokurátora podľa Erdösa nemá odkladný účinok. Rozhodovať by o nej mal Krajský súd v Trnave.

Bývalá sudkyňa sa momentálne nachádza v trenčianskej nemocnici na psychiatrii. Strážia ju tam policajti.

Hospitalizovali ju tam po tom, čo ju vo štvrtok (4.3.2021) z väzby prepustil Najvyšší súd SR. No pred nemocnicou pre obvinených v Trenčíne ju čakal vyšetrovateľ NAKA Peter Juhás spolu s kukláčmi. Okamžite ju zadržali. Podľa jej advokáta sa psychicky zrútila.

Dôvodom zadržania bývalej štátnej tajomníčky bolo obvinenie z vydierania (prekvalifikované z marenia spravodlivosti, pozn. red.) v prípade ovplyvňovania kľúčového svedka v kauze trenčianskeho baru Fatima, Michala Vidu. Stíhaná je v tomto prípade už od vlaňajšieho septembra.

Dôvody väzby

Dozorujúci prokurátor tohto prípadu Ondrej Repa, žiadal pre bývalú štátnu tajomníčku, podľa informácií TV Markíza, kolúznu a preventívnu väzbu. To znamená, že za mrežami ju chce mať preto, aby neovplyvňovala svedkov a nepokračovala v trestnej činnosti.

Monika Jankovská podľa jej advokáta nie je schopná výsluchu, a preto ju na súd nepriviezli.

O väzbu bývalej štátnej tajomníčky žiadali aj v tomto prípade z tých istých dôvodov, pre ktoré bola rok za mrežami v kauze Búrka a Najvyšší súd SR jej ju nahradil obmedzeniami, monitorovacím náramkom a 100-tisícovou kauciou.

Obvinenia v kauze Fatima

V tomto prípade sú po novom obvinení aj bývalí vysokí policajní funkcionári. A to Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško a bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Robert Krajmer,

Okrem nich stíhajú expolicajta NAKA Milana Žáčika, advokátku Annu Žedényiovú a svata Moniky Jankovskej Petra Vaska. Všetci obvinení sa mali podieľať na ovplyvňovaní svedka v kauze Fatima.


Michal Vida najskôr tvrdil, že bývalá štátna tajomníčka vzala milióny korún za to, že poslala za mreže pôvodných majiteľov baru a tak mala umožniť prístup k tejto nehnuteľnosti mafiánovi Petrovi Čongrádymu.

Potom ale Michal Vida náhle zmenil výpoveď. Až neskôr vyšlo najavo, čo sa malo diať v pozadí a prečo svedok odvolal, čo predtým povedal. Aj on sám je v tejto veci obvinený z krivej výpovede.

Monika Jankovská vinu odmieta.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fatima

Dôležité udalosti