Zrátané sú už tri milióny Slovákov. Niektorí sa sťažujú, že im sčítanie ničí rodinnú pohodu

Návšteva pľúcnej ambulancie po covide.
Návšteva pľúcnej ambulancie po covide. Zdroj: TV Markíza

Najväčší problém robí otázka, ako dochádzajú do práce.

Zrátané sú už tri milióny Slovákov. Necelé tri týždne od začiatku sčítania obyvateľstva už formuláre vyplnilo 53 % obyvateľov. Niektorí sa prekvapujúco sťažujú, že im sčítanie ničí rodinnú pohodu.

Odpovedať na 14 jednoduchých otázok Slovákom, zdá sa, problém nerobí. Najviac ľudí má sčítaných Bratislavský, Trenčiansky a Trnavský kraj. Naopak výrazne zaostávajú na východe. Prejavuje sa nízka počítačová gramotnosť a miestami veľmi sťažený prístup k internetu. Výsledkom je, že napríklad na sídlisku Luník 9 sú sčítané len štyri percentá obyvateľov.

Marginalizované rómske komunity budú potrebovať asistované sčítanie. To príde na rad od prvého apríla. Dovtedy si množstvo ľudí so sčítaním poradí aj svojpomocne. Staršie ročníky nám potvrdili, že to nie je nič hrozné a buď to zvládli sami alebo to za nich vyplnili deti.

Štatistici aktuálne hovoria, že najväčší problém majú ľudia s otázkou o tom, ako dochádzajú do práce, keďže mnohí v nej už mesiace neboli.

„Tým, že žijeme v lockdowne, tak sa obyvatelia často pýtajú, čo majú uviesť. Prosíme, aby uvádzali reálny stav mimo pandémie, keď normálne pracovali," vysvetľuje hovorkyňa pre sčítanie Jasmína Stauder.

Ak vám niečo nie je jasné, k dispozícii je callcentrum. Jeho operátori sa už stretli naozaj s kadečím, od serióznych problémov až po absurdné obvinenia.

„Muži sa sťažujú pri otázke, kedy uzavreli manželstvo, že im ničíme rodinný život, keďže si nepamätajú dátum sobáša a ich manželky sa potom na nich urazia. Mali sme niekoľko sťažovateľov na túto otázku," uzatvára Stauder.

Pozrite si reportáž Martina Petra:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sčítanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.