Domáce

Študenti si po novom budú môcť požičať maximálne 2500 eur

Peniaze
Zdroj: TVMarkíza

Maximálna hranica pôžičiek sa pre nasledujúci akademický rok znížila.

Študenti I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia si budú môcť požičať maximálne 2500 eur a doktorandi 5000 eur. V minulom roku to bolo 3000 eur, respektíve 6000 eur. V prípade pedagógov sa maximálna výška pôžičky znížila na 15.000 eur, pričom minulý akademický rok to bolo 30.000 eur.

„Museli sme trochu znížiť čiastku pre študentov a pedagógov a to na základe aj dvoch faktov, ktoré mali negatívny dosah na fond ako taký," uviedol na dnešnej tlačovej besede v Bratislave predseda fondu Roman Maroš. Prvým dôvodom je, že v júni 2013 bola schválená novela o bankách, ktorá zakazuje fondu vyberať poplatky od svojich aktívnych klientov za vedenie účtov.

„Touto legislatívnou zmenou fond, dá sa povedať, že negatívne utrpel, čo sa týka finančných príjmov. Príjem fondu týmto klesol ročne o približne 230.000 eur," ozrejmil Maroš. Ďalším dôvodom bolo to, že všetky disponibilné zdroje musel fond previesť z účtov komerčných bánk do štátnej pokladnice.

„Toto sú také dva základné dosahy na rozpočet fondu, ktoré nám zabránili v tom, aby sme mohli uspokojiť väčší počet žiadateľov," vysvetlil Maroš. Na nasledujúci akademický rok bude mať fond pripravenú sumu 4,6 milióna eur pre študentov a pre pedagógov 2 milióny eur.

V prípade pedagógov je to o 0,5 milióna eur viac ako v predchádzajúcom akademickom roku. Od budúceho akademického roka sa taktiež zmení úroková sadzba pôžičky zo 4,5 percenta na 3,19.

„Predpokladáme, že tento rok nám výrazne vzrastie počet žiadateľov, respektíve záujem o pôžičku, pretože táto úroková sadzba, najmä v prípade študentov sa blíži k tomu, čo bolo v predchádzajúcom období ešte počas študentského pôžičkového fondu. Zároveň v porovnaní s predchádzajúcim fondom pre pedagóga a pôžičkovým fondom pre začínajúcich pedagógov je to takmer o jedno percento nižšie, ako to bolo v minulosti," uviedol riaditeľ fondu Pavol Kučmáš.

Ako dodal, pôžičky v prípade študentov zostávajú tak ako v minulom roku bezúčelové. Pri pedagógoch bola upravená bezúčelovosť s tým, že nad sumu 10.000 eur musia pôžičku vydokladovať. Pri pedagógoch pôžičky do sumy 5000 eur zostávajú bez ručiteľa. Pri študentoch musia byť pôžičky kryté ručiteľom.

Napriek tomu, že maximálna hranica pôžičky pre pedagógov sa znížila o polovicu, fond nepredpokladá, že peniaze budú učiteľom chýbať, pretože priemerná výška pôžičky minulý rok dosiahla niečo cez 9000 eur.

„My sme v rámci komunikácie so záujemcami o pôžičku, či už reálnymi klientmi alebo záujemcami o pôžičku v budúcnosti komunikovali aj o nastavení optimálnej výšky pôžičky a z toho nám vyšlo, že optimálna výška pôžičky by mala byť približne na úrovni 15.143 eur," dodal riaditeľ. Pedagógovia môžu svoje žiadosti o pôžičky predkladať do 30. septembra a študenti do 31. októbra 2014.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.