Domáce

Čo sa stalo s Rómami na Slovensku za posledné desaťročie? Stručný prehľad

Protest Rómov - 3
Zdroj: SITA

Zverejnili, koľko z nich žije v koncentrovaných skupinách či osadách.

V uplynulom desaťročí pribudlo Rómov, ktorí žijú oddelene od väčšinovej populácie (z približne 130-tisíc na asi 215-tisíc), ale počet ich "koncentrácií" sa zmenil len minimálne.

"Klasických" osád (sú vo väčšej vzdialenosti od obce) je dokonca menej.

Vyplýva to z aktuálneho Atlasu, ktorý mapuje rómsku populáciu v krajine.

Prvý Atlas zachytil situáciu v roku 2004, v najnovšom sa autori zamerali na rok 2013.

Zdôrazňujú síce, že priame porovnanie údajov z oboch zisťovaní môže byť skresľujúce (medzičasom sa zisťovania zdokonalili a napríklad počet vylúčene žijúcich Rómov mohol byť pred desaťročím podhodnotený), ale predsa len ponúka možnosť zachytiť, čo sa zmenilo.

Asi 400-tisíc

Celkovo žije na Slovensku podľa odhadov približne 400-tisíc Rómov (menej, než sa čakalo napríklad v deväťdesiatych rokoch) z nich viac než polovica v 803 koncentrovaných skupinách. Z nich bolo vlani 246 vo vnútri obcí či miest, 324 na okraji sídiel a 233 segregovaných osád oddelených od obce či mesta prírodnou alebo umelou bariérou.

Prieskum sa vzťahoval na 1070 spomedzi 2890 miest a obcí - výskumníci skúmali zväčša sídla, kde žije aspoň 30 Rómov.

Viaceré obce majú na svojom území hneď niekoľko rómskych skupín, preto sa 803 spomínaných "koncentrácií" nachádzalo na území 503 miest a obcí.

Obyvatelia vyčlenených komunít, a neraz bez ohľadu na to, či sú vo vnútri alebo mimo obce, sú cieľom dlhodobej polemiky. Mnoho ľudí z osád sa totiž nedokáže zamestnať. Vo väčšinovej populácii následne vyvoláva napätie, že sú vo veľkej miere odkázaní na rôzne štátne príspevky a časť z nich sa uchyľuje ku kriminalite.

V nasledujúcich desaťročiach však bude Slovensko čeliť následkom demografickej krízy. Klesne počet ľudí v produktívnom veku, čo by mohlo viesť k uvoľňovaniu pracovných pozícií. 

Základné údaje z oboch Atlasov:


.
BRATISLAVA/ SITA, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.