Skupina okolo Františka Doru má podľa utajeného svedka na svedomí viac vrážd

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) otvoril hlavné pojednávanie so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a ďalšími
Zdroj: TASR

Priznal, že sa podieľal na trestnej činnosti spojenej s krátením dane a podvodmi s DPH.

Skupina okolo starostu Dolného Chotára Františka Dora a jeho syna Františka Doru ml. má na svedomí oveľa viac vrážd, ako sa prejednáva v súčasnosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Uviedol to vo výpovedi prostredníctvom telemostu utajený svedok číslo dva.

Svedok sa však vedel vyjadriť len k vražde českého podnikateľa Martina Žalmánka. „Nemám informácie, ako konkrétne došlo k jeho usmrteniu. Viac razy mi by bolo povedané zo strany Doru ml., že ho dal odstrániť a jeho telo nikto nenájde," povedal svedok v českom jazyku s tým, že zavraždiť ho mal spoluobžalovaný Ladislav Alföldi.

Prečítajte si tiež:

Ten podľa svedka robil pre Doru ml. špinavú prácu. „Nemám konkrétne vedomosti o iných vraždách, ktoré sa prejednávajú na súde. Domnievam sa vzhľadom k tomu, čo počul, že zavraždených podnikateľov je oveľa viac, ako prejednáva súd," vypovedal.

Doru ml. pozná veľmi dobre od roku 2012. Intenzívne sa s ním podieľal na daňových podvodoch a bol s ním v pravidelnom kontakte do roku 2014. Hlavného obžalovaného starostu Dolného Chotára videl len maximálne dva razy, a to v roku 2014.

Utajený svedok sa bojí o život

Svedok priznal, že sa podieľal na trestnej činnosti spojenej s krátením dane a podvodmi s DPH. Pracoval konkrétne pre spomínaného zavraždeného Žalmánka. Predával pre skupinu meď do ČR, keď tam jazdili týždenne tri až štyri kamióny s meďou.

Svedok nosil financie za meď do Galanty. Z jedného kamiónu bol obrat od 8 000 do 12-tisíc eur. Svedka vyplácal buď Dora ml. alebo si to odrátaval z peňazí získaných v Česku sám.

Je presvedčený, že obžalovaný Dora ml. jeho identitu pozná. „Napriek tomu, že som utajený svedok, určite vie, kto som. Bol som jediný, ktorý takú prácu s meďou do ČR pre neho robil," objasnil.

„Bojím sa o svoj život. Je mi to šialene ľúto, čo som robil. Vypovedám, čo som počul a zažil," povedal svedok. Odmietol odpovedať, či je chránený políciou. Priznal na otázku obhajcu, že dostal za podvody znížený trest, keďže bol spolupracujúci obvinený. Bol odsúdený na znížený podmienečný trojročný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou na päť rokov. Pôvodne mu hrozil trest od päť do 12 rokov.

Dora ml. reaguje na výpoveď utajeného svedka

Dora ml. odmietol pred ŠTS v Pezinku výpoveď utajeného svedka, ktorý vypovedal prostredníctvom telemostu k vražde Žalmánka. Ten mal byť svedkovým predchodcom v podnikaní s meďou a podvodmi s DPH. „Svedok povedal len to, čo počul a nie čo videl. Ja sa mám naháňať, že ja mám pravdu. Nehovorí pravdu, je falošný ako odtlačená bankovka," zareagoval na jeho výpoveď Dora ml.

„Žalmánek pre mňa robotu nevykonával. Neviem, z akého dôvodu by som dal odstrániť nejakého bieleho koňa, ktorého nepoznám a toho, ktorého poznám, teda utajeného svedka, nechám nažive," zdôraznil.

Dora ml. poukázal na to, že tomuto utajenému svedkovi hrozil za podvody s DPH pôvodne až 12-ročný trest. Napokon, že sa stal spolupracujúcim obvineným, bol odsúdený len na trojročný podmienečný trest odňatia slobody.

Nerozumie tomu, že prečo je svedok v postavení utajeného a nie chráneného, keď sa obáva o svoju identitu. "Svedok si nevedel spomenúť ani na jednu konkrétnu skutočnosť," zdôraznil.

Okrem neho má v stredu vypovedať pred ŠTS aj ďalší utajený svedok označovaný ako číslo jedna. V kauze František Dora, jeho syn, Ladislav Alföldi a Roland Szamaránszký. čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov.

PEZINOK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.