Čo robiť, keď vám na dovolenke ukradnú cestovné doklady?

obcian.jpg

Nielen krádež, ale aj strata môže znamenať problém.

Ste na dovolenke a vaše doklady sú odrazu preč? Môže sa veľmi ľahko stať, že vám ich ukradnú spolu s peniazmi a inými cennými vecami. A možno ich niekde stratíte...

Okamžite konajte, no zachovajte pokoj. Tu je niekoľko cenných rád, ako postupovať ďalej.

1. Pred odchodom si z dokladov urobte fotokópie. V prípade krádeže vám pomôžu ich čísla, ktoré poskytnete polícii.

2. Akýkoľvek doklad, ktorý na dovolenke stratíte, alebo vám ho ukradnú, musíte ohlásiť na polícii. V niektorých krajinách na oddelení cudzineckej polície. 


3. Ohlásiť stratu / krádež musíte aj na zastupiteľskom úrade SR. Napríklad na konzuláte, veľvyslanectve a pod. (Predložte zápis z polície)

4. Zastupiteľský úrad s vami spíše ďalší záznam. Ten okamžite posiela slovenskej polícii. Z domu vám zablokujú platobné karty, čím predídete ich zneužitiu. 


5. Zo zákona vyplýva, že ak stratu či krádež dokladov neohlásite vyššie spomínaným úradom v zahraničí, musíte tak urobiť doma po návrate z dovolenky. Čo najskôr!

6. Do 30 dní od straty si musíte nechať vybaviť nový občiansky preukaz. Keď tak neurobíte, polícia vás môže pri kontrole pokutovať. 

Máte tip na zaujímavú reportáž? Napíšte nám na adresu zistimzavas@markiza.sk a sledujte Teleráno každú stredu na Markíze.

BRATISLAVA / Š.Modrič / K.Konkoľ

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti