NAKA zadržala šéfa SIS, prezidentka ho dočasne pozbavila výkonu štátnej služby

Recept od talianskeho šéfkuchára
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pčolinský mal údajne zobrať úplatok od milionára Kollára.

NAKA vo štvrtok ráno zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Informáciu ako prvý priniesol Denník N.

Dôvodom by mali byť údajne podozrenia z korupcie. Podľa našich informácií mal vybaviť, aby milionár Zoroslav Kollár už nebol v hľadáčiku tajnej služby. Mal zabezpečiť, aby ho tajná služba neodpočúvala a nazaujímala sa o neho.

Zdroj: TASR

Keďže bolo voči šéfovi SIS vznesené obvinenie, Mišíková zdôraznila, že je povinnosťou vyšetrovateľa zopakovať výsluchy svedkov tak, aby si mohli uplatniť právo na obhajobu.

O prípadnom návrhu na vzatie jej klienta do väzby nechcela špekulovať. „Musela by som mať veštiacu guľu, nemám v tomto slova zmysle záver," dodala.

SIS zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko

Slovenská informačná služba (SIS) zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko k zadržaniu riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. „SIS zatiaľ neboli doručené orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) informácie týkajúce sa vykonávaných úkonov NAKA vo vzťahu k osobe riaditeľa Vladimíra Pčolinského. Z tohto dôvodu SIS nemôže k predmetnej veci zaujať oficiálne stanovisko," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.

SIS uvádza, že vo veci bude následne postupovať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona v oblasti riadenia SIS, služobného pomeru riaditeľa SIS a poskytne tiež OČTK súčinnosť v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom. „Riadenie SIS je v súčasnosti zabezpečené v súlade so zákonom a štatútom SIS schválenom vládou SR," zdôraznila hovorkyňa.

Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020, nahradil Antona Šafárika. Je manželom poslankyne za Sme rodina Adriany Pčolinskej a brat poslanca z rovnakej strany Petra Pčolinského.

Je známe, že súčasný šéf SIS dlhodobo pôsobil aj v Kresťanskodemokratickom hnutí a je dlhoročný priateľ terajšieho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

„V danej trestnej veci bolo vznesené obvinenie aj na základe výpovede môjho bývalého klienta a Vladimír Pčolinský bol v minulosti mojím blízkym spolupracovníkom na Ministerstve vnútra SR. Z uvedeného dôvodu v súlade so zákonom a mojím verejným prísľubom počas kandidatúry na funkciu špeciálneho prokurátora, vykonáva všetky úkony nadriadeného prokurátora v tejto veci - vrátane nevyhnutných aprobačných úkonov, môj zástupca," uviedol pre TV Markíza Daniel Lipšic.

Úrad špeciálnej prokuratúry sa k prebiehajúcim vykonávaným úkonom nebude vyjadrovať.

Riaditeľ SIS: Kočner montoval kameru aj do kúpeľne a toho človeka následne vydieral
BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vladimír Pčolinský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.