Premiér Matovič o zadržaní Pčolinského: Dôverujem polícii a prokuratúre

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: TASR

Prečítajte si reakcie politikov na zadržanie riaditeľa SIS.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) plne dôveruje orgánom činným v trestnom konaní, že konajú nezávisle. „Sľubovali sme, či polícii alebo prokuratúre, že budú mať úplne rozviazané ruky, a to tak je a tak to aj zostane," povedal Matovič.

NAKA zadržala šéfa SIS Pčolinského, úplatok údajne zobral od milionára Kollára

Dodal, že z pozície predsedu vlády nie je správne, aby komentoval alebo akýmkoľvek spôsobom ovplyvňoval konanie OČTK. Na otázky, či ponechá post hnutiu Borisa Kollára Sme rodina, neodpovedal.

OĽaNO: Polícia a prokuratúra má úplne rozviazané ruky

Na zadržanie riaditeľa SIS reagovala v písomnom stanovisku strana OĽaNO. „Polícia a prokuratúra má po 12-tich rokoch vlád Roberta Fica a Petra Pellegriniho úplne rozviazané ruky a koná nezávislo. To sme sľúbili voličom pred voľbami a tak to aj zostane," uviedol vedúci komunikačného oddelenia Matúš Bystriansky.

SaS je zaskočená zadržaním riaditeľa SIS

Strana SaS je zaskočená zadržaním riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. „Veríme, že Národná kriminálna agentúra koná nezávisle a správne na základe dôkazov," uviedla strana.

SaS dodala, že v súvislosti so zadržaním disponuje len informáciami z médií. „Je však skutočne namieste sa pýtať, či mohla korupcia siahať aj na najvyššie posty tajnej služby, čo by otriaslo už aj tak pošramotenou dôverou v túto inštitúciu," spresnila.

Šeliga: Zadržanie šéfa SIS je dôkazom

Zadržanie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského je mimoriadne vážne a zároveň je dôkazom, že polícia a prokuratúra majú voľné ruky a neexistuje žiaden politický vplyv na orgány činné v trestnom konaní. Na sociálnej sieti to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Podpredseda parlamentu očakáva, že prezidentka v tejto súvislosti postaví riaditeľa SIS mimo službu. "O týchto skutočnostiach bude, samozrejme, rokovať výbor na kontrolu činnosti SIS," spresnil.

Pellegrini: Politickú zodpovednosť za šéfa SIS nesie predseda vlády

Politickú zodpovednosť za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského nesie v plnej miere predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Expremiér a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini to uviedol v reakcii na štvrtkové zadržanie Pčolinského.

„Riaditeľ SIS je priamym nominantom a aj priamym podriadeným predsedu vlády SR bez ohľadu na to, kto ho do tejto funkcie odporučil. Priamu politickú zodpovednosť za Vladimíra Pčolinského preto v plnej miere nesie Igor Matovič," skonštatoval Pellegrini.

PS: Zadržanie Pčolinského je zlyhaním hnutia Sme rodina i celej vlády

Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského je zlyhaním hnutia Sme rodina v obsadení jedného z najdôležitejších bezpečnostných postov v štáte a zároveň zlyhaním celej vlády, že túto kľúčovú nomináciu nedokázala ustriehnuť. Uviedli to predstavitelia mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS), pričom poukázali aj na medzinárodný rozmer záležitosti.

„Vzhľadom na minulosť predsedu hnutia Borisa Kollára nejde, žiaľ, o prekvapenie," mieni o kauze predsedníčka PS Irena Bihariová. Žiada urýchlenú výmenu na poste šéfa spravodajskej služby, zároveň to, aby Pčolinského nástupcom nebol ďalší nominant Sme rodina.

Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka upozornil na zníženie kredibility Slovenska v prípade medzinárodnej kooperácie tajných služieb a bezpečnostných zložiek. „Podozrenie či priamo obvinenie šéfa SIS z korupcie môže výrazne ohroziť ochotu partnerov zdieľať s nami informácie," upozornil.

KDH kvituje, že predseda Sme rodina Boris Kollár požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o dočasné pozastavenie výkonu funkcie riaditeľa SIS, ktorý je ich straníckym nominantom.

„Rešpektujeme prezumpciu neviny a očakávame, že v prípade dôjde k nezávislému a poctivému vyšetreniu orgánmi činnými v trestnom konaní," uviedol za KDH hovorca Stano Župa. Kresťanskí demokrati sa s PS zhodujú, že kauza výrazne škodí dobrému menu Slovenska v zahraničí.

Reakcie na zadržanie šéfa SIS sa dozviete aj z nasledujúcej reportáže.


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reakcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.