Krajčí oznámil demisiu, no vystúpenie koaličných lídrov sa odkladá

Marek Krajčí končí ako minister zdravotníctva.
Zdroj: TASR

Richard Sulík po tlačovke OĽANO povedal, že sa ho nezúčastní.

Marek Krajčí končí ako minister zdravotníctva. Oznámil, že si váži podporu všetkých ľudí z OĽANO a Sme rodina. „Nie som prilepený na stoličku, komunikoval som to, vzdávam sa svojej pozície,“ vyhlásil. So slzami v očiach poďakoval všetkým, ktorí ho podporovali.


Premiér Igor Matovič odstúpenie Krajčího vníma ako najabsurdnejšie v histórii Slovenska. „Prijali sme bolestivé rozhodnutie, ale je správne. Boli sme veľmi blízko rozpadu vlády," dodal.

Vo štvrtok sa mali pred novinárov postaviť aj predstavielia koaličných strán spoločne, ktorí mali informovať o tom, akým spôsobom vyriešili vládnu krízu. To sa napokon neuskutočnilo a rokovania v koalícii podvečer pokračovali. Vláda zatiaľ plánuje zasadať v piatok o 10.00 h, možno sa vtedy dozvieme viac.

Rituálna obeta

Podľa Matoviča si Krajčí "odmakal" zo všetkých ministrov za posledný rok najviac. „O tento rezort nemala žiadny z koaličných strán záujem. Bol som rád, že sa tejto úlohy zhostil Marek Krajčí. Popri totálne rozkradnutom rezorte dostal do vienka pandémiu. Ľudia, ktorí mu ani raz za rok nepomohli, chceli túto rituálnu obetu,“ konštatoval premiér za prítomnosti členov klubu OĽANO.

Premiér tvrdí, že Krajčí bol veľakrát bol opustený „ako prst" v boji za životy a zdravie ľudí.

Predseda klubu OĽANO Michal Šipoš povedal, že keby sme sa všetci riadili návrhmi Krajčího, nebola by pandemická situácia na Slovensku taká zlá. Dodal, že klub OĽANO naďalej stojí za Krajčím a za jeho rozhodnutím. „Mrzí nás, že ten, čo chcel viac opatrení, odchádza a tí, čo všetko spochybňovali, ostávajú," doplnil Šipoš. Hnutie urobí podľa neho všetko preto, aby navrhlo kvalitného nového ministra zdravotníctva.

Matovič na záver navrhol, aby Krajčí podal demisiu až po rozbehnutí očkovania aj vakcínou Sputnik V, čo je otázka niekoľkých týždňov. „Chcem, aby nový minister alebo ministerka bola v týchto ťažkých časoch pre Slovensko spoločne so súčasným ministrom niekoľko týždňov spolu v úrade, aby prechod moci a zodpovednosti bol plynulý tak, aby sa to nedotklo ochrany zdravia a životov," doplnil.

Meno nového ministra ešte nepovedali, Matovič nepotvrdil, či to bude súčasný štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek.

Sulík zaradil po tlačovke OĽANO spiatočku

Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík ešte napoludnie tvrdili, že kríza v koalícii sa skončila. Avizovaná spoločná tlačová konferencia koalície vo štvrtok nebude, potvrdil tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Dôvodom má byť pokračovanie v rokovaniach.

Sulík povedal, že sa na mediálnom vystúpení koalície nezúčastní, potvrdil pre TASR hovorca SaS Ondrej Šprlák. Sulík to oznámil po tlačovej konferencii predstaviteľov OĽANO, na ktorej ohlásili postupný odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) z funkcie. Kollár sa na spoločnom vystúpení plánoval zúčastniť, potvrdila jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Na situáciu v koalícii reagovala aj predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská. "Bez dodržiavania dohôd to jednoducho nejde a nepôjde. A k tomu by som ešte poprosila potláčanie pocitov na verejnosti," uviedla na sociálnej sieti.

Napätie v koalícii trvá už dlhšie, prispievajú k nemu aj odkazy a komunikácia medzi Matovičom a Sulíkom. Ani počas tlačovky, kde Krajčí oznámil demisiu, si premiér nezabudol "kopnúť" do koaličných partnerov, čo zrejme prispelo k tomu, že spoločné vyhlásenie lídrov sa napokon neuskutočnilo.

Celé vyhlásenie k odchodu Mareka Krajčího:


BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti